Qarshiboyeva Zuxra Abduvaxabovna
Qarshiboyeva Zuxra Abduvaxabovna 1974-yil 20-noyabrda  Jizzax viloyati G‘allaorol tumanida tug‘ilgan. U 1992-97-yillarda Samarqand davlat universitetining O‘zbek filologiyasi  fakultetida tahsil olgan. Bugungi kunga qadar Samarqand shahar 24-umumiy o‘rta  ta’lim maktabida, Sartepo turizm va maishiy xizmat kasb-hunar kollejida, Samarqand shahar 12-umumiy o‘rta ta’lim maktabida ona tili va adabiyot fani o‘qituvchisi,   2021- yildan Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetining O‘zbek, rus tillari va adabiyoti kafedrasida o‘zbek tili fani o‘qituvchisi lavozimida ishlab kelmoqda. 2023-yilda mazkur universitetning mustaqil izlanuvchilik shakliga o‘qishga kirib, ilmiy faoliyatini davom ettirib kelmoqda.
Ilmiy-tadqiqot faoliyati davomida 30 ga yaqin ilmiy maqolalar, 2 ta uslubiy, 2 ta o‘quv qo‘llanma nashr ettirgan.
Ilm-fan taraqqiyotiga oid Xalqaro tanlovlarda, jumladan, Rossiya Federatsiyasining Penza shahrida boʻlib oʻtgan «ЛУЧШАЯ ИССЛЕДОВАТЕЛЬСКАЯ СТАТЬЯ 2024”xalqaro tanlovida “UZBEK LINGUSTICS AND CURRENT PROBLEMS IN THIS FIELD” mavzusidagi ilmiy maqolasi bilan ishtirok etib, 2-darajali diplomni qoʻlga kiritdi. Shuningdek, Z.Qarshiboyeva  ilmiy rahbarligida Rossiya Federatsiyasining Penza shahrida boʻlib oʻtgan «ЛУЧШАЯ СТУДЕНЧЕСКАЯ РАБОТА 2024» XI XALQARO ILMIY-TADQIQOT KOʻRIK-TANLOVIDA Zooinjeneriya fakulteti talabasi Xikmatova Marjona ishtirok etdi hamda faxrli 1-oʻrinni qoʻlga kiritdi.
Ilmiy rahbar hamda gʻolib talaba tanlov tashkilotchilari tomonidan minnatdorchilik xati va diplom bilan taqdirlandilar.
Z.Qarshiboyeva  ilmiy rahbarligida Veterinariya profilaktikasi fakulteti talabasi  Raxmonov Jasurbek xalqaro onlayn olimpiadada qatnashib faxrli 1- o‘rinni qo‘lga kiritdi.

Qarshiboyeva Zuxra Abduvaxabovna
Karshiboeva Zukhra Abduvakhabovna was born on November 20, 1974, in the Gallyaaral district of the Jizzakh region. From 1992 to 1997, he studied at the Faculty of Uzbek Philology of Samarkand State University. To date, she has been working as a teacher of native language and literature at Secondary School No. 24 in Samarkand, the Sartepo Vocational College of Tourism and Consumer Services, Secondary School No. 12 in Samarkand, and since 2021 has been working as a teacher of the Uzbek language at the Department of Uzbek, Russian Languages and Literature of the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnologies. In 2023, he entered the independent research program at this university and continues his scientific work.
During his research activities, he published about 30 scientific articles, 2 methodological manuals, and 2 textbooks.
He participated in international competitions related to the development of science, including the international competition "LUCHSHAYA ISSLEDOVATELSKAYA STATYA 2024" held in Penza, Russian Federation, with his scientific article on the topic "UZBEK LINGUISTICS AND CURRENT PROBLEMS IN THIS FIELD" and received a 2nd degree diploma. Also, under the scientific guidance of Z. Karshiboeva, the student of the Faculty of Zooengineering, Marjona Hikmatova, took part in the XI INTERNATIONAL SCIENTIFIC RESEARCH COMPETITION "LUCHSHAYA STUDENCHESKAYA RABOTA 2024," held in the city of Penza, Russian Federation, and won the honorary 1st place.
The scientific advisor and the winning student were awarded a letter of gratitude and a diploma by the competition organizers.
Rakhmonov Jasurbek, a student of the Faculty of Veterinary Prevention under the scientific supervision of Z. Karshiboeva, took an honorable 1st place in the international online Olympiad.