Qarshiboyeva Zuxra Abduvaxabovna
Qarshiboyeva Zuxra Abduvaxabovna 1974-yil 20-noyabrda  Jizzax viloyati G‘allaorol tumanida tug‘ilgan. U 1992-97-yillarda Samarqand davlat universitetining O‘zbek filologiyasi  fakultetida tahsil olgan. Bugungi kunga qadar Samarqand shahar 24-umumiy o‘rta  ta’lim maktabida, Sartepo turizm va maishiy xizmat kasb-hunar kollejida, Samarqand shahar 12-umumiy o‘rta ta’lim maktabida ona tili va adabiyot fani o‘qituvchisi,   2021- yildan Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetining O‘zbek, rus tillari va adabiyoti kafedrasida o‘zbek tili fani o‘qituvchisi lavozimida ishlab kelmoqda. 2023-yilda mazkur universitetning mustaqil izlanuvchilik shakliga o‘qishga kirib, ilmiy faoliyatini davom ettirib kelmoqda.
Ilmiy-tadqiqot faoliyati davomida 30 ga yaqin ilmiy maqolalar, 2 ta uslubiy, 2 ta o‘quv qo‘llanma nashr ettirgan.
Ilm-fan taraqqiyotiga oid Xalqaro tanlovlarda, jumladan, Rossiya Federatsiyasining Penza shahrida boʻlib oʻtgan «ЛУЧШАЯ ИССЛЕДОВАТЕЛЬСКАЯ СТАТЬЯ 2024”xalqaro tanlovida “UZBEK LINGUSTICS AND CURRENT PROBLEMS IN THIS FIELD” mavzusidagi ilmiy maqolasi bilan ishtirok etib, 2-darajali diplomni qoʻlga kiritdi. Shuningdek, Z.Qarshiboyeva  ilmiy rahbarligida Rossiya Federatsiyasining Penza shahrida boʻlib oʻtgan «ЛУЧШАЯ СТУДЕНЧЕСКАЯ РАБОТА 2024» XI XALQARO ILMIY-TADQIQOT KOʻRIK-TANLOVIDA Zooinjeneriya fakulteti talabasi Xikmatova Marjona ishtirok etdi hamda faxrli 1-oʻrinni qoʻlga kiritdi.
Ilmiy rahbar hamda gʻolib talaba tanlov tashkilotchilari tomonidan minnatdorchilik xati va diplom bilan taqdirlandilar.
Z.Qarshiboyeva  ilmiy rahbarligida Veterinariya profilaktikasi fakulteti talabasi  Raxmonov Jasurbek xalqaro onlayn olimpiadada qatnashib faxrli 1- o‘rinni qo‘lga kiritdi.

Qarshiboyeva Zuxra Abduvaxabovna
Каршибоева Зухра Абдувахабовна родилась 20 ноября 1974 года в Галляаральском районе Джизакской области. С 1992 по 1997 год он учился на факультете узбекской филологии Самаркандского государственного университета. На сегодняшний день работает преподавателем родного языка и литературы в средней школе No 24 города Самарканда, Сартепинском профессиональном колледже туризма и бытового обслуживания, средней школе No 12 города Самарканда, а с 2021 года работает преподавателем узбекского языка на кафедре узбекского, русского языков и литературы Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий. В 2023 году он поступил в самостоятельную исследовательскую форму этого университета и продолжил свою научную деятельность.
В ходе своей научно-исследовательской деятельности он опубликовал около 30 научных статей, 2 методических пособия и 2 учебных пособия.
Она участвовала в международных конкурсах по развитию науки, в том числе в международном конкурсе "Лучшая исследовательская статья 2024," проходившем в Пензе, Российская Федерация, со своей научной статьей на тему "УЗБЕКСКАЯ ЛИНГВИСТИКА И СОВРЕМЕННЫЕ ПРОБЛЕМЫ В ЭТОЙ СФЕРЕ" и получила диплом 2-й степени. Также, под научным руководством З. Каршибоевой, Хикматова Маржона, студентка факультета зооинженерии, приняла участие в XI МЕЖДУНАРОДНОМ НАУЧНО-ИССЛЕДОВАТЕЛЬСКОМ КОНКУРСЕ "ЛУЧШАЯ СТУДЕНЧЕСКАЯ РАБОТА 2024," проходившем в Пензе, Российская Федерация, и заняла почетное 1-е место.
Научный руководитель и студент-победитель были награждены благодарственным письмом и дипломом от организаторов конкурса.
Под научным руководством З. Каршибоевой студент факультета ветеринарной профилактики Рахмонов Жасурбек принял участие в международной онлайн олимпиаде и занял почетное 1-е место.