Bekmuradova Xurshida Karimovna
Xurshida Bekmuradova 1986-yilda Samarqand qishloq xo‘jaligi institutini tamomlagan. 2003 yildan Samarqand qishloq xo‘jalik instituti “Seleksiya, urug‘chilik va genetika” kafedrasida ish faoliyatini boshlagan.   2023 yidan “O‘simlikshunoslik va yem xashak yetishtirish kafedrasi katta o‘qituvchisi. 2015, 2021 yillarda Toshkent Davlat agrar universiteteti huzuridagi qayta tayyorlash va malakasini oshirish tarmoq markazida malaka oshirgan
Katta o'qituvchi o'quv-uslubiy ishlarni individual rejaga muvofiq tashkil etishi va olib borish
• Kafedraning ilmiy-tadqiqot ishlarida faol ishtirok etish
• Kafedra uchun o‘quv reja va dasturlarini ishlab chiqish va ishlab chiqish
• Talabalarning barcha zarur kompetensiyalarini shakllantirishni, ularning mutaxassis sifatida yuqori saviyasini ta'minlash
• Kafedra professor-o'qituvchilari tomonidan o'tkaziladigan darslarning sifatini nazorat qilish va kerakli darajada o'qitish
• Talabalarning ishlab chiqarish amaliyoti bilan bog'liq masalalarni hal qilish
• Kafedrada uslubiy ta'minot sifatini nazorat qilish, o'z qo'llanmalarini ishlab chiqish
• Faol ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borish, talabalarning kafedra asosida kurs va tezis yozishlariga rahbarlik qilish
• Abituriyentlarni kasbga yo'naltirishda ishtirok etish
• Kafedraning yosh o‘qituvchilariga maslahat berish va uslubiy yordam ko‘rsatish
• Muayyan mutaxassislik bo'yicha ilmiy-uslubiy komissiya ishini ta'minlash
• Kafedraning moddiy-texnik bazasini yxshilash va yangilash
• Har tomonlama kadrlar tayyorlash, ilmiy-texnikaviy, umumiy ijtimoiy, gumanitar, iqtisodiy va huquqiy bilimlarni egallashga ko‘maklashish
• Talabalar tomonidan uy vazifalari, laboratoriya va amaliy ishlar bajarilishini nazorat qilish
• Talabalarning xulq-atvor va yong'in xavfsizligi qoidalariga rioya qilishlarini nazorat qilish
• Talabalar o'rtasida tarbiyaviy tadbirlarni o'tkazish
• Darslik, o'quv qo'llanmalari, uslibiy qo'llanmalar ish dasturlarini tayyorlashda faol ishtirok etish
• 1981-1985 yy. – Samarqand qishloq xo‘jalik instituti  talabasi
• 1986-1986 yy. - Xorazm viloti SHovot tumani parrandachilik fabrikasi iqtisodchi
• 1986-1987 yy. - Xorazm viloyati Xiva shahri 19 – o‘rta-maxsus kasb hunar bilim yurti ximiya - biologiya  o‘qituvchi
• 1988-1994 yy. - Surxondaryo  viloyati SHo‘rchi tumani, tumanlararo urug‘chilik inspeksiyasi bosh agronomi
• 1995-1995 yy. - Surxondaryo viloyati №2 qurilish boshqarmasi, mexnat va oylik maoshlar bo‘limi injeneri
• 1995-1996 yy. - Samarqand qishloq xo‘jalik instituti , seleksiya, urug‘chilik va genetika kafedrasi  laboranti
• 2003-2012 yy. - Samarqand qishloq xo‘jalik instituti genetika, seleksiya va urug‘chilik   kafedrasi kabinet mudirasi
• 2012-2015.yy. - Samarqand qishloq xo‘jalik instituti genetika, seleksiya va urug‘chilik  kafedrasi assistenti
• 2016-2018 yy- Samarqand qishloq xo‘jalik instituti Qishloq xo‘jalik ekinlari genetikasi, seleksiyasi va urug‘chiligi  kafedrasi assistenti
• 2018 y. – 2022y.   - Samarqand veterinariya meditsinasi instituti O‘simlikshunoslik va yem-xashak etishtirish kafedrasi assistenti
• ·2022-y.- 2023y. Samarkand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalari universiteti o‘simlikshunoslik va yem-xashak etishtirish kafedrasi assistenti

Bekmuradova Xurshida Karimovna
Хуршида Бекмурадова окончила Самаркандский сельскохозяйственный институт в 1986 году. С 2003 года начал работать в Самаркандском сельскохозяйственном институте на кафедре “селекция, семеноводство и генетика”. С 2023 года старший преподаватель кафедры "растениеводство и кормопроизводство". В 2015, 2021 годах прошел повышение квалификации в сетевом центре переподготовки и повышения квалификации при Ташкентском государственном аграрном университете
• Организация и проведение старшим преподавателем учебно-методической работы по индивидуальному плану
• Разработка учебных планов и программ для кафедры
• Обеспечение формирования всех необходимых компетенций учащихся, их высокого уровня как специалистов
• Контроль качества занятий, проводимых профессорско-преподавательским составом кафедры, и обучение на должном уровне
• Контроль качества методического обеспечения на кафедре, разработка собственных методических пособий
• Ведение активной научно-исследовательской работы, руководство курсовой и дипломной работой студентов на базе кафедры
• Участие в профориентации абитериентов
• Консультирование и оказание методической помощи молодым преподавателям кафедры
• Совершенствование и обновление материально-технической базы кафедры
• Содействие всестороннему обучению, приобретению научно-технических, общесоциальных, гуманитарных, экономических и правовых знаний
• Проведение образовательной деятельности среди учащихся
• Активное участие в подготовке учебников, учебных и методических пособий, рабочих программ
• 1981-1985 гг. - Студент Самаркандского сельскохозяйственного института
• 1986-1986 гг. - Птицефабрика Шовотского района Хорезмской области экономист
• 1986-1987 гг. – Хорезмская область, г. Хива, средне-специальное профессиональное учебное заведение № 19 учитель химии и биологии
• 1988-1994 гг. - Главный агроном межрайонной семенной инспекции Шурчинского района Сурхандарьинской области
• 1995-1995 гг. - Инженер отдела коктейлей и заработной платы строительного управления №2 Сурхандарьинской области
• 1995-1996 гг. - Лаборант кафедры селекции , семеноводства и генетики Самаркандского сельскохозяйственного института
• 2003-2012 гг. - Заведующий кабинетом кафедры генетики, селекции и семеноводства Самаркандского сельскохозяйственного института
• 2012-2015.гг. - Ассистент кафедры генетики, селекции и семеноводства Самаркандского сельскохозяйственного института
• 2016-2018 гг.-ассистент кафедры генетики, селекции и семеноводства сельскохозяйственных культур Самаркандского сельскохозяйственного института
•  2018. – 2022гг. - Ассистент кафедры растениеводства и кормоводства Самаркандского института ветеринарной медицины
• 2022.- 2023гг. Ассистент кафедры растениеводства и кормопроизводства Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий •
• 2023- c.д. Самаркандская государственная Ветеринария, животноводство и биотехнологии старший преподаватель кафедры растениеводства и кормопроизводства университета