Bekmuradova Xurshida Karimovna
Xurshida Bekmuradova 1986-yilda Samarqand qishloq xo‘jaligi institutini tamomlagan. 2003 yildan Samarqand qishloq xo‘jalik instituti “Seleksiya, urug‘chilik va genetika” kafedrasida ish faoliyatini boshlagan.   2023 yidan “O‘simlikshunoslik va yem xashak yetishtirish kafedrasi katta o‘qituvchisi. 2015, 2021 yillarda Toshkent Davlat agrar universiteteti huzuridagi qayta tayyorlash va malakasini oshirish tarmoq markazida malaka oshirgan
Katta o'qituvchi o'quv-uslubiy ishlarni individual rejaga muvofiq tashkil etishi va olib borish
• Kafedraning ilmiy-tadqiqot ishlarida faol ishtirok etish
• Kafedra uchun o‘quv reja va dasturlarini ishlab chiqish va ishlab chiqish
• Talabalarning barcha zarur kompetensiyalarini shakllantirishni, ularning mutaxassis sifatida yuqori saviyasini ta'minlash
• Kafedra professor-o'qituvchilari tomonidan o'tkaziladigan darslarning sifatini nazorat qilish va kerakli darajada o'qitish
• Talabalarning ishlab chiqarish amaliyoti bilan bog'liq masalalarni hal qilish
• Kafedrada uslubiy ta'minot sifatini nazorat qilish, o'z qo'llanmalarini ishlab chiqish
• Faol ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borish, talabalarning kafedra asosida kurs va tezis yozishlariga rahbarlik qilish
• Abituriyentlarni kasbga yo'naltirishda ishtirok etish
• Kafedraning yosh o‘qituvchilariga maslahat berish va uslubiy yordam ko‘rsatish
• Muayyan mutaxassislik bo'yicha ilmiy-uslubiy komissiya ishini ta'minlash
• Kafedraning moddiy-texnik bazasini yxshilash va yangilash
• Har tomonlama kadrlar tayyorlash, ilmiy-texnikaviy, umumiy ijtimoiy, gumanitar, iqtisodiy va huquqiy bilimlarni egallashga ko‘maklashish
• Talabalar tomonidan uy vazifalari, laboratoriya va amaliy ishlar bajarilishini nazorat qilish
• Talabalarning xulq-atvor va yong'in xavfsizligi qoidalariga rioya qilishlarini nazorat qilish
• Talabalar o'rtasida tarbiyaviy tadbirlarni o'tkazish
• Darslik, o'quv qo'llanmalari, uslibiy qo'llanmalar ish dasturlarini tayyorlashda faol ishtirok etish
• 1981-1985 yy. – Samarqand qishloq xo‘jalik instituti  talabasi
• 1986-1986 yy. - Xorazm viloti SHovot tumani parrandachilik fabrikasi iqtisodchi
• 1986-1987 yy. - Xorazm viloyati Xiva shahri 19 – o‘rta-maxsus kasb hunar bilim yurti ximiya - biologiya  o‘qituvchi
• 1988-1994 yy. - Surxondaryo  viloyati SHo‘rchi tumani, tumanlararo urug‘chilik inspeksiyasi bosh agronomi
• 1995-1995 yy. - Surxondaryo viloyati №2 qurilish boshqarmasi, mexnat va oylik maoshlar bo‘limi injeneri
• 1995-1996 yy. - Samarqand qishloq xo‘jalik instituti , seleksiya, urug‘chilik va genetika kafedrasi  laboranti
• 2003-2012 yy. - Samarqand qishloq xo‘jalik instituti genetika, seleksiya va urug‘chilik   kafedrasi kabinet mudirasi
• 2012-2015.yy. - Samarqand qishloq xo‘jalik instituti genetika, seleksiya va urug‘chilik  kafedrasi assistenti
• 2016-2018 yy- Samarqand qishloq xo‘jalik instituti Qishloq xo‘jalik ekinlari genetikasi, seleksiyasi va urug‘chiligi  kafedrasi assistenti
• 2018 y. – 2022y.   - Samarqand veterinariya meditsinasi instituti O‘simlikshunoslik va yem-xashak etishtirish kafedrasi assistenti
• ·2022-y.- 2023y. Samarkand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalari universiteti o‘simlikshunoslik va yem-xashak etishtirish kafedrasi assistenti

Bekmuradova Xurshida Karimovna
Khurshida Bekmuradova graduated from the Samarkand Agricultural Institute in 1986. Since 2003, he began working at the Samarkand Agricultural Institute at the Department of Breeding, Seed Production and Genetics. Since 2023, he has been a senior lecturer at the Department of Crop and Feed Production. In 2015 and 2021, he completed advanced training at the network center for Retraining and advanced training at Tashkent State Agrarian University.
• Breeding of protected ground vegetable crops
•  Organization and conduct of educational and methodical work by a senior teacher according to an individual plan
• Active participation in the research work of the department • Development of curricula and programs for the department
• Ensuring the formation of all necessary competencies of students, their high level as specialists
• Quality control of classes conducted by the faculty of the department and proper training • Solving issues related to students' work practice
• Quality control of methodological support at the department, development of own methodological manuals
• Conducting active research work, managing students' course and thesis work on the basis of the department
•  Participation in the vocational guidance of applicants
•  Advising and providing methodological assistance to young teachers of the department
• Ensuring the work of the scientific and methodological commission on a specific specialty
• Improvement and updating of the material and technical base of the department
• Promotion of comprehensive education, acquisition of scientific, technical, general social, humanitarian, economic and legal knowledge
• Conducting educational activities among students
• Active participation in the preparation of textbooks, teaching and methodological manuals, work programs
• 1981-1985 - Student at the Samarkand Agricultural Institute
• 1986-1986 - Poultry farm in Shovotsky district of Khorezm region, economist
• 1986-1987 – Khorezm region, Khiva, secondary specialized vocational educational institution No. 19 teacher of chemistry and biology
• 1988-1994 - Chief Agronomist of the interdistrict seed Inspection of the Shurchinsky district of the Surkhandarya region
• 1995-1995 - Engineer of the Cocktails and Wages Department of the Construction Department No. 2 of Surkhandarya region
• 1995-1996 - Laboratory assistant at the Department of Breeding, Seed Production and Genetics of the Samarkand Agricultural Institute
• 2003-2012 - Head of the Cabinet of the Department of Genetics, Breeding and Seed Production of the Samarkand Agricultural Institute
• 2012-2015 - Assistant Professor at the Department of Genetics, Breeding and Seed Production at the Samarkand Agricultural Institute
• 2016-2018 -Assistant Professor at the Department of Genetics, Breeding and Seed Production of Agricultural Crops, Samarkand Agricultural Universit
• 2018-2022 - Assistant Professor at the Department of Plant and Animal Husbandry at the Samarkand Institute of Veterinary Medicine
• 2022-2023 Assistant Professor of the Department of Crop and Feed Production at the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnology
• 2023- c.d. Samarkand State Veterinary, Animal Husbandry and Biotechnology Senior Lecturer at the Department of Crop and Feed Production of the University