Ruzikulova Umida Xusniddinovna
2022-yildan 16.00.03 – Veterinariya mikrobiologiyasi, virusologiyasi, epizootologiyasi, mikologiyasi, mikotoksikologiyasi va immunologiyasi ixtisosligi bo‘yicha ilmiy tadqiqot ishlarini olib bormoqda.
Ilmiy tadqiqot natijalari asosida 20 ga yaqin ilmiy maqolalar, 3 ta uslubiy qo‘llanma chop ettirgan.
Barcha o‘quv shakllari (ishlab chiqarishdan ajralgan va ishlab chiqarishdan ajralmagan hollarda) bo‘yicha oliy ta’limning davlat ta’lim standartlariga muvofiq tuzilgan o‘quv rejalarda belgilangan laboratoriya, amaliy va boshqa turdagi mashg‘ulotlarni yuksak nazariy,           ilmiy uslubiy va kasbiy darajada o‘tkazish;
Talabalarning       malakaviy       amaliyotiga,    kurs     loyihalariga    (ishlariga), shuningdek, mustaqil ishlariga rahbarlik qilish;
Talabalar bilimining reyting nazoratini amalga oshirish;
Talabalarning       auditoriyadan tashqari           ishlarini           tashkil etish    bo‘yicha tadbirlar  o‘tkazish;
Rivojlangan           demokratik     davlatlar         darajasidagi    yuksak ma’naviy         va axloqiy talablarga javob beruvchi yuqori malakali kadrlarni tayyorlash;
Darslik, o‘quv, uslubiy va kurgazmali qullanmalarni tayyorlash, shuningdek, oliy o‘quv yurti rektoratining topshirig‘iga binoan sayta nashr etiladigan darslik, o‘quv qullanma va o‘quv uslubiy adabiyotlar, jumladan, xorijiy olimlar bilan hammualliflikda yaratilganlarga xulosalar tuzish;
Nodavlat ta’lim muassasalarining buyurtmalari bo‘yicha zaruriy o‘quv uslubiy adabiyotlarni tayyorlashda ishtirok etish;
Iqtidorli talabalar bilan ishlash, ularni olimpiada va tanlovlarda, jumladan, “Iste’dod” jamg‘armasi tanlovida ishtirok etishga tayyorlash, talabalarning mustaqil tayyorlanish shakl va uslublarini takomillashtirish;
Auditoriyalarni optimizatsiyalashtirish hisobiga mustaqil tayyorlanish hajmini oshirish bo‘yicha choralar ko‘rish;
Tasdiqlangan rejaga muvofiq ilmiy tadqiqot ishlarini olib borish, tugallangan ilmiy tadqiqot ishlarini muxokama etish va ularning natijalarini ishlab chiqarishga joriy etish, tugatilgan ilmiy ishlarni nashr etishga tavsiya berish;
Ta’lim, fan va ishlab chiqarishning samarali integratsiyasini ta’minlash;
Tajribali o‘qituvchilarning ish tajribalarini o‘rganish, umumlashtirish va tarqatish, yangi pedagogik texnologiyani joriy etish;
O‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazish jarayonida zamonaviy  texnika vositalaridan va yakka tartibda o‘qitish, mustaqil ta’lim olish vositalaridan foydalanish.
Bilishi kerak:
Pedagogik faoliyatiga tegishli qonunlar, Vazirlar Mahkamasining qarorlari, Vazirlik  qarorlari, buyruqlari, OTMni rektori buyruqlarining mohiyatini bilishi, kafedra yillik va istiqbolli rejalarini bilishi;
Malaka talablari:
Pedagogik faoliyatida       zarur   bo‘lgan            kasbiy    va      tashkilotchilik
qobiliyatlariga, ta’lim sohasida ish tajribasi va stajiga, faoliyat turi va vakolatlari doirasida tegishli bilim va ko‘nikmalarga ega;
Oliy ma’lumotga ega bo‘lishi;
Namunaviy           shaxsiy fazilatlarga-intellekt,  madaniyatli,               ijodiy qobiliyatlar, xushmuomalalik va tashabbuskorlik qobiliyatlariga ega bulish, mas’uliyat hissi, mustaqil qaror qabul qilish va ish tutish, qat’iy  xarakat qilish, muassasa strategik maqsadlariga erishishni ta’minlash xususiyatlariga ega bulishi zarur.Oʻzining xizmat vazifalarini vijdonan bajarish.
2008 - 2012 yy. - Samarqand qishloq xo’jalik instituti bakalavr
2012 - 2014 yy. - Samarqand qishloq xo’jalik instituti magistri
2014 - 2015 yy. - Samarqand qishloq xo’jalik instituti hayvonlar kasalliklari va parazitologiya kafedrasi assistenti
2015 y - 2018yy. - Samarqand qishloq xo’jalik instituti hayvonlarning yuqumli va invazion kasalliklari kafedrasi assistenti
2018 y-2021y         - Samarqand veterinariya medisinasi instituti Epizootologiya, mikrobiologiya va virusologiya kafedrasi assistenti
2022-2024      Samarqand davlat vetrinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti tayanch doktoranti
2025y-h.v             Samarqand davlat vetrinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti “Mikrobiologiya, virusologiya va immunologiya” kafedrasi assistenti

Ruzikulova Umida Xusniddinovna
С 2022 года занимается научными исследованиями в области 16.00.03 – Ветеринарная микробиология, вирусология, эпизоотология, микология, микотоксикология и иммунология.
По результатам научных исследований опубликовано около 20 научных статей и 3 методических пособия.
• Проводит лабораторные, практические и другие виды занятий, предусмотренные учебными планами, в соответствии с государственными образовательными стандартами высшего образования для всех форм обучения (с отрывом и без отрыва от производства) на высоком теоретическом, научно-методическом и профессиональном уровне.
• Руководит профессиональной практикой студентов, курсовыми проектами (работами), а также их самостоятельной работой.
• Организует мероприятия для студентов вне учебных аудиторий.
• Подготавливает высококвалифицированные кадры, соответствующие высоким нравственным и этическим требованиям развитых демократических стран.
• Разрабатывает учебники, учебные, методические и иллюстративные материалы, а также аннотации к учебникам, учебным пособиям и учебно-методической литературе, размещённой на сайте, в том числе созданной в соавторстве с зарубежными учёными, по заданию ректората вуза.
• Участвует в подготовке необходимой учебно-методической литературы по заказам негосударственных образовательных учреждений.
• Работает с талантливыми студентами, подготавливает их к участию в олимпиадах и конкурсах, в том числе в конкурсах Фонда «Истеъдод», совершенствует формы и методы самостоятельной подготовки студентов.
• Осуществляет меры по увеличению объёма самостоятельного обучения за счёт оптимизации учебного процесса.
• Проводит научные исследования в соответствии с утверждённым планом, обсуждает завершённые исследования и внедряет их результаты в производство, рекомендует научные труды к публикации.
• Изучает, обобщает и распространяет опыт работы ведущих педагогов, внедряет новые педагогические технологии.
• Использует современные технические средства и инструменты для индивидуального обучения и самостоятельной работы студентов в ходе учебных занятий.
• Основные законы и постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан, нормативные акты министерств, приказы, распоряжения ректора университета, а также годовые и перспективные планы кафедры в сфере педагогической деятельности.
• Профессиональные и организаторские навыки, необходимые для педагогической работы.
• Опыт работы и стаж в сфере образования, а также соответствующие знания и навыки в рамках своей профессиональной деятельности.
• Наличие высшего образования.
• Личностные качества: высокий интеллект, культура, творческие способности, вежливость, инициативность, чувство ответственности, самостоятельность в принятии решений и действиях, решительность и способность обеспечивать достижение стратегических целей учреждения.
• Добросовестное выполнение своих должностных обязанностей.
• 2008–2012 гг. – студент Самаркандского сельскохозяйственного института.
• 2012–2014 гг. – магистрант Самаркандского сельскохозяйственного института.
• 2014–2015 гг. – ассистент кафедры Болезней животных и паразитологии Самаркандского сельскохозяйственного института.
• 2015–2018 гг. – ассистент кафедры Инфекционных и инвазионных болезней животных Самаркандского сельскохозяйственного института.
• 2018–2021 гг. – ассистент кафедры Эпизоотологии, микробиологии и вирусологии Самаркандского института ветеринарной медицины.
• 2022–2024 гг. – докторант Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии.
• 2025 г. – наст. время – ассистент кафедры Микробиологии, вирусологии и иммунологии Самаркандского государственного университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии.