Bazarov Adham Xayrullayevich
Adham Bazarov 2008-yilda Samarqand qishloq xo‘jaligi institutini tamomlagan. 2018-yilda 16.00.03 – “Veterinariya mikrobiologiyasi, virusologiyasi, epizootologiyasi, mikologiyasi, mikotoksikologiyasi va immunologiyasi” ixtisosligi bo‘yicha veterinariya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) ilmiy darajasini olgan. Shuningdek, oxirgi 5 yilda AQSH, Serbiya va  Turkiya kabi mamlakatlarning nufuzli universitetlarida bilim va tajribalarini oshirgan.
• Oʻzbekiston Respublikasi qonunlari, Prezident farmonlari va farmoyishlari, Oliy Majlis va Vazirlar Mahkamasining taʼlim va kadrlar tayyorlash sohasidagi qarorlarini amalga oshirishni tashkil etish;
• O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 20-apreldagi PQ-2909-sonli “Oliy ta’lim tizimini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarorida belgilangan vazifalarni amalga oshirish, professor-o‘qituvchilarni malakasini oshirish, xorijiy ilg‘or tajribani o‘rganish va o‘quv jarayoniga tadbiq etish borasida muayyan ishlarni amalga oshirish;
• Oliy taʼlim Davlat taʼlim standartlari asosida  universitet xalqaro aloqalar jarayonini tashkil etish hamda malakali kadrlar tayyorlashni taʼminlash;
• Oliy taʼlim Davlat taʼlim standartlariga muvofiq bilimlar mazmuni va tayyorgarlik darajasiga qoʻyiladigan talablar majmuasini barcha dekanlar va boʻlimlar, kafedra mudirlari va pedagog kadrlarning toʻliq bilishini taʼminlash;
• Oʻzbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining normativ-huquqiy hujjatlarini va topshiriqlarini, Hayʼati qarorlarini, xalqaro aloqalar jarayonlariga oid masalalar boʻyicha universitetning kengashi qarorlari va rektor buyruqlarining bajarilishini tashkil qilish;
• Ilgʻor xorijiy mamlakatlar taʼlim tizimining rivojlanish tendensiyalarini oʻrganish hamda Oʻzbekiston Respublikasi “Taʼlim toʻgʻrisida”gi qonuni, Kadrlar tayyorlash milliy dasturi va boshqa taʼlimga oid normativ-huquqiy hujjatlarda belgilangan vazifalarni amalga oshirish borasida ilmiy-uslubiy tavsiyalarni ishlab chiqish va ularning amalga oshirilishini taʼminlash;
• Xalqaro hamkorlik boʻyicha prorektorning faoliyati yoʻnalishi boʻyicha takliflar tayyorlash va ishlarni tashkil etish;
• Xorijiy mamlakatlar ta’lim vazirliklari, xalqaro ta’lim tashkilotlari va diplomatik vakolatxonalar vakillari, chet el oliy ta’lim muassasalari delegatsiyalari bilan uchrashuvlarni tashkil qilish;
• Oliy taʼlim muassasalari bilan maʼnaviy-maʼrifiy yoʻnalishda doimiy hamkorlikni amalga oshirish, konferensiya, seminarlarda professor-oʻqituvchilarning faol ishtirokini taʼminlash, mahalliy hokimiyatlar bilan hamkorlikda ishlash;
• Universitet professor-o‘qituvchilari, xodimlari va talabalari uchun xalqaro loyihalar tahlili asosida seminar, davra suhbatlarini tashkil qilish;
• Xalqaro konferensiyalar, simpoziumlar va anjumanlarni tashkil etish, xalqaro ilmiy ishlarga rahbarlik qilish, ilgʻor uslubiy tajribalarni umumlashtirish va natijalarini tatbiq etish boʻyicha tavsiyalar ishlab chiqish;
• Ijro intizomini buzgan mahalliy va xorijiy xodimlar hamda taʼlim oluvchilarga nisbatan intizomiy chora koʻrish, xodimlar bilan shartnomani bekor qilish boʻyicha takliflar tayyorlash;
• Taʼlim mazmunini takomillashtirish, mutaxassis-kadrlarni xalqaro talablar asosida tayyorlashni taʼminlash maqsadida xorijiy mamlakatlarning turdosh oliy taʼlim muassasalari bilan hamkorlikda fakultet, kafedralar tashkil etish boʻyicha takliflar tayyorlash;
• Universitetda magistratura, oliy oʻquv yurtidan keyingi taʼlim orqali yuqori malakali ilmiy-pedagogik kadrlarni tayyorlanishni taʼminlash hamda universitet xorijiy xodimlarining oʻz vaqtida ilmiy unvonlarni olishiga va ixtisoslashgan kengashlarni ochilishiga koʻmaklashish;
• Xorijiy iqtidorli yoshlarni qidirish, saralash va ular bilan ishlash jarayonlarini boshqarish va ularga koʻmaklashish;
• Xalqaro boʻlim bilan hamkorlikda chet el grantlarining ilmiy tadqiqot qismi mavzusini, mazmunini shakllantirishda hamda tasdiqlashda qatnashish, barcha ilmiy-tadqiqot ishlari, loyihalari va grantlarni bajarish, ilmiy anjumanlarni oʻtkazish monitoringni olib borish, yuqori tashkilotlar uchun barcha zarur hisobotlarni shakllantirish, taqdim etish;
• Universitetda xorijiy aloqalar faoliyatini rivojlantirish uchun zarur moddiy-texnika bazasini yaratish, tegishli ilmiy asbob-uskunalar bilan taʼminlash va taqsimlash jarayonlarini boshqarish va muvofiqlashtirish;

Bazarov Adham Xayrullayevich
Adham Bazarov graduated from the Samarkand Agricultural Institute in 2008. In 2024, he received a Doctor of Philosophy (PhD) degree in veterinary sciences, specialty 16.00.03 - “Veterinary pharmacology and toxicology. Veterinary sanitation, ecology, animal hygiene and veterinary and sanitary examination.” Also, over the past 5 years, he has increased his knowledge and experience at prestigious universities in such countries as the USA, Türkiye, and Serbia.
• Organization of implementation of laws of the Republic of Uzbekistan, decrees and orders of the President, resolutions of the Oliy Majlis and the Cabinet of Ministers in the field of education and personnel training;
• Implementation of the tasks defined in the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan No. PQ-2909 dated April 20, 2017 "On measures for the further development of the higher education system", advanced training of the teaching staff, foreign to carry out certain types of activities to study experience and apply it in the educational process;
• Organization of the process of international relations of the university and training of qualified personnel based on state educational standards of higher education;
• Ensure full awareness by all deans and departments, heads of departments and faculty of the set of requirements for the content of knowledge and the level of training in accordance with the state educational standards of higher education;
• Organization of implementation of regulatory legal documents and instructions of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan, decisions of the Board, decisions of the University Council on issues related to the processes of international relations, and orders of the Rector;
• Study the trends in the development of the education system of advanced foreign countries and develop scientific and methodological recommendations for the implementation of the tasks defined in the Law of the Republic of Uzbekistan "On Education", the National Program for Personnel Training and other regulatory legal documents related to education and ensuring their implementation;
• Preparation of proposals and organization of work in the direction of the Vice-Rector for International Cooperation;
• Organizing meetings with representatives of foreign ministries of education, international educational organizations and diplomatic missions, delegations of foreign universities;
• Carrying out ongoing cooperation with higher education institutions in the spiritual and educational direction, ensuring active participation of the faculty in conferences and seminars, working in cooperation with local governments;
• Organizing seminars and round tables for teachers, staff and students of universities based on the analysis of international projects;
• Organizing international conferences, symposia and meetings, managing international research work, summarizing advanced methodological experience and developing recommendations for the implementation of the results;
• Taking disciplinary measures against local and foreign employees and students who violated executive discipline, preparing proposals for termination of contracts with employees;
• Preparing proposals for the creation of faculties and departments in cooperation with similar higher education institutions in foreign countries in order to improve the content of education and ensure the training of specialists based on international requirements;
• Ensure the training of highly qualified scientific and pedagogical personnel through master's and postgraduate education at the university, as well as assist foreign employees of the university in timely receipt of academic degrees and opening of specialized councils;
• Management and assistance in the processes of searching, selection and work with foreign talented youth;
• Participation in the formation and approval of the topic, content of the research part of foreign grants together with the international department, implementation of all research work, projects and grants, monitoring of scientific conferences, formation and submission of all necessary reports. for higher organizations;
• Creation of the necessary material and technical base for the development of external relations at the university, provision of appropriate scientific equipment and management, and coordination of distribution processes;