Bazarov Xayrulla  Kengashevich
Xayrulla Bazarov 1971-yilda  Samarqand qishloq xo‘jaligi institutini tamomlagan. 1979-yilda 16.00.03 – “Veterinariya mikrobiologiyasi, virusologiyasi, epizootologiyasi, mikologiyasi, mikotoksikologiyasi va immunologiyasi”  ixtisosligi bo‘yicha veterinariya fanlari nomzodi, dotsent ilmiy darajasini olgan.
• Oʻzbekiston Respublikasi qonunlari, Prezident farmonlari va farmoyishlari, Oliy Majlis va Vazirlar Mahkamasining taʼlim va kadrlar tayyorlash sohasidagi qarorlarini amalga oshirishni tashkil etish;
• O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 20-apreldagi PQ-2909-sonli “Oliy ta’lim tizimini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Qarorida belgilangan vazifalarni amalga oshirish, professor-o‘qituvchilarni malakasini oshirish, xorijiy ilg‘or tajribani o‘rganish va o‘quv jarayoniga tadbiq etish borasida muayyan ishlarni amalga oshirish;
• Oliy taʼlim Davlat taʼlim standartlari asosida  universitet xalqaro aloqalar jarayonini tashkil etish hamda malakali kadrlar tayyorlashni taʼminlash;
• Oliy taʼlim Davlat taʼlim standartlariga muvofiq bilimlar mazmuni va tayyorgarlik darajasiga qoʻyiladigan talablar majmuasini barcha dekanlar va boʻlimlar, kafedra mudirlari va pedagog kadrlarning toʻliq bilishini taʼminlash;
• Oʻzbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining normativ-huquqiy hujjatlarini va topshiriqlarini, Hayʼati qarorlarini, xalqaro aloqalar jarayonlariga oid masalalar boʻyicha universitetning kengashi qarorlari va rektor buyruqlarining bajarilishini tashkil qilish;
• Ilgʻor xorijiy mamlakatlar taʼlim tizimining rivojlanish tendensiyalarini oʻrganish hamda Oʻzbekiston Respublikasi “Taʼlim toʻgʻrisida”gi qonuni, Kadrlar tayyorlash milliy dasturi va boshqa taʼlimga oid normativ-huquqiy hujjatlarda belgilangan vazifalarni amalga oshirish borasida ilmiy-uslubiy tavsiyalarni ishlab chiqish va ularning amalga oshirilishini taʼminlash;
• Xalqaro hamkorlik boʻyicha prorektorning faoliyati yoʻnalishi boʻyicha takliflar tayyorlash va ishlarni tashkil etish;
• Xorijiy mamlakatlar ta’lim vazirliklari, xalqaro ta’lim tashkilotlari va diplomatik vakolatxonalar vakillari, chet el oliy ta’lim muassasalari delegatsiyalari bilan uchrashuvlarni tashkil qilish;
• Oliy taʼlim muassasalari bilan maʼnaviy-maʼrifiy yoʻnalishda doimiy hamkorlikni amalga oshirish, konferensiya, seminarlarda professor-oʻqituvchilarning faol ishtirokini taʼminlash, mahalliy hokimiyatlar bilan hamkorlikda ishlash;
• Universitet professor-o‘qituvchilari, xodimlari va talabalari uchun xalqaro loyihalar tahlili asosida seminar, davra suhbatlarini tashkil qilish;
• Xalqaro konferensiyalar, simpoziumlar va anjumanlarni tashkil etish, xalqaro ilmiy ishlarga rahbarlik qilish, ilgʻor uslubiy tajribalarni umumlashtirish va natijalarini tatbiq etish boʻyicha tavsiyalar ishlab chiqish;
• Ijro intizomini buzgan mahalliy va xorijiy xodimlar hamda taʼlim oluvchilarga nisbatan intizomiy chora koʻrish, xodimlar bilan shartnomani bekor qilish boʻyicha takliflar tayyorlash;
• Taʼlim mazmunini takomillashtirish, mutaxassis-kadrlarni xalqaro talablar asosida tayyorlashni taʼminlash maqsadida xorijiy mamlakatlarning turdosh oliy taʼlim muassasalari bilan hamkorlikda fakultet, kafedralar tashkil etish boʻyicha takliflar tayyorlash;
• Universitetda magistratura, oliy oʻquv yurtidan keyingi taʼlim orqali yuqori malakali ilmiy-pedagogik kadrlarni tayyorlanishni taʼminlash hamda universitet xorijiy xodimlarining oʻz vaqtida ilmiy unvonlarni olishiga va ixtisoslashgan kengashlarni ochilishiga koʻmaklashish;
• Xorijiy iqtidorli yoshlarni qidirish, saralash va ular bilan ishlash jarayonlarini boshqarish va ularga koʻmaklashish;
• Xalqaro boʻlim bilan hamkorlikda chet el grantlarining ilmiy tadqiqot qismi mavzusini, mazmunini shakllantirishda hamda tasdiqlashda qatnashish, barcha ilmiy-tadqiqot ishlari, loyihalari va grantlarni bajarish, ilmiy anjumanlarni oʻtkazish monitoringni olib borish, yuqori tashkilotlar uchun barcha zarur hisobotlarni shakllantirish, taqdim etish;
• Universitetda xorijiy aloqalar faoliyatini rivojlantirish uchun zarur moddiy-texnika bazasini yaratish, tegishli ilmiy asbob-uskunalar bilan taʼminlash va taqsimlash jarayonlarini boshqarish va muvofiqlashtirish;
• Oʻzining xizmat vazifalarini vijdonan bajarish.
• 1965 - 1966 yy. - Jizzax viloyati Forish tumani Forish xo‘jaligi hisobchisi
• 1966 - 1971 yy. - Samarqand qishloq xo‘jalik instituti talabasi
• 1972 - 1975 yy. - O‘zbekiston veterinariya ilmiy-tadqiqot instituti aspiranti
• 1975 - 1988 yy. - Samarqand qishloq xo‘jalik instituti mikrobiologiya, virusologiya va vetsanekspertiza kafedrasi assistenti
• 1988 - 2004 yy. - Samarqand qishloq xo‘jalik instituti mikrobiologiya, virusologiya va yuqumli kasalliklar epizootologiyasi kafedrasi dotsenti
• 2004 - 2015 yy. - Samarqand qishloq xo‘jalik instituti xayvonlar kasalliklari va parazitologiya kafedrasi dotsenti
• 2015 y.  – 2016 y.  - Samarqand qishloq xo‘jalik instituti xayvonlarning yuqumli va invazion kasalliklari kafedrasi mudiri.
• 2016 - x.v.-Samarkand veterinariya meditsinasi chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti “Mikrobiologiya, virusologiya va immunologiya” kafedrasi dotsenti.

Bazarov Xayrulla Kengashevich
Хайрулла Базаров окончил Самаркандский сельскохозяйственный институт в 1971 году. В 1979 году получил учёную степень кандидата ветеринарных наук и звание доцента по специальности 16.00.03 – Ветеринарная микробиология, вирусология, эпизоотология, микология, микотоксикология и иммунология.
• Организует реализацию законов Республики Узбекистан, указов и распоряжений Президента, постановлений Олий Мажлиса и Кабинета Министров в области образования и подготовки кадров.
• Осуществляет выполнение задач, предусмотренных Постановлением Президента Республики Узбекистан № PQ-2909 от 20 апреля 2017 года «О мерах по дальнейшему развитию системы высшего образования», способствует повышению квалификации профессорско-преподавательского состава, изучению международного опыта и его применению в образовательном процессе.
• Организует процесс международного сотрудничества университета и подготовку квалифицированных кадров на основе государственных образовательных стандартов высшего образования.
• Обеспечивает полное понимание всеми деканами, заведующими кафедрами и профессорско-преподавательским составом требований к содержанию знаний и уровню подготовки студентов в соответствии с государственными образовательными стандартами.
• Контролирует выполнение нормативных правовых документов и распоряжений Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан, решений правления, совета университета и приказов ректора, связанных с международными отношениями.
• Изучает тенденции развития образовательных систем зарубежных стран и разрабатывает научно-методические рекомендации в соответствии с Законом Республики Узбекистан «Об образовании», Национальной программой подготовки кадров и другими нормативными актами.
• Разрабатывает предложения и организует работу в рамках деятельности проректора по международному сотрудничеству.
• Осуществляет встречи с представителями зарубежных министерств образования, международных образовательных организаций, дипломатических миссий и делегаций иностранных вузов.
• Взаимодействует с высшими учебными заведениями в духовно-просветительском направлении, содействует активному участию профессорско-преподавательского состава в международных конференциях и семинарах, а также в работе с органами местного самоуправления.
• Организует семинары и круглые столы для преподавателей, сотрудников и студентов университета на основе анализа международных проектов.
• Проводит международные конференции, симпозиумы и совещания, руководит международными научными исследованиями, обобщает передовой методический опыт и разрабатывает рекомендации по внедрению их результатов.
• Осуществляет контроль за соблюдением дисциплины среди местных и иностранных работников и студентов, готовит предложения о применении дисциплинарных мер, вплоть до расторжения трудовых договоров.
• Вносит предложения по созданию факультетов и кафедр в сотрудничестве с зарубежными вузами с целью улучшения образовательного процесса и подготовки специалистов в соответствии с международными стандартами.
• Обеспечивает подготовку высококвалифицированных научно-педагогических кадров через магистратуру и послевузовское образование в университете, а также содействует иностранным работникам в своевременном получении учёных званий и создании специализированных советов.
• Организует поиск, отбор и работу с талантливой иностранной молодежью.
• Участвует в разработке и утверждении научно-исследовательской части международных грантов, осуществляет мониторинг научных конференций и представляет отчётность в вышестоящие организации.
• Создаёт материально-техническую базу для развития международных связей университета, обеспечивает необходимым научным оборудованием, координирует процессы его распределения и управления.
• Добросовестно исполняет свои служебные обязанности.
• 1965–1966 гг. – бухгалтер в Форишском районе Джизакской области.
• 1966–1971 гг. – студент Самаркандского сельскохозяйственного института.
• 1972–1975 гг. – аспирант Узбекского научно-исследовательского института ветеринарии.
• 1975–1988 гг. – ассистент кафедры микробиологии, вирусологии и ветеринарно-санитарной экспертизы Самаркандского сельскохозяйственного института.
• 1988–2004 гг. – доцент кафедры микробиологии, вирусологии и эпизоотологии инфекционных заболеваний Самаркандского сельскохозяйственного института.
• 2004–2015 гг. – доцент кафедры болезней животных и паразитологии Самаркандского сельскохозяйственного института.
• 2015–2016 гг. – заведующий кафедрой инфекционных и инвазионных болезней животных Самаркандского сельскохозяйственного института.
• 2016 г. – наст. время – доцент кафедры микробиологии, вирусологии и иммунологии Самаркандского университета ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий.