FAKULTET O'QUV-USLUBIY ISHLARI. BIOTEXNOLOGIYALAR FAKULTETI
“Kadrlar tayyorlash milliy dasturi”ning asosiy talablaridan biri o‘quv adabiyotlarining yangi avlodini yaratish va o‘quv-uslubiy majmualarni ishlab chiqish hamda o‘quv jarayoniga joriy etish hisoblanadi. Ishlab chiqilgan Davlat ta’lim standarti asosida avvalo Vazirlar Mahkamasi huzuridagi DTM vakillari tomonidan ekspertizadan o‘tkazildi. Ishlab chiqilib tasdiqlangan DTS ga asosan 1-kurs talabalari institut rektorining 27.08.2021 yildagi, 2-bosqich talabalari O‘zR OO‘MTVning 2020 yil 14 avgustdagi № 418-sonli hamda 3- va 4- kurs 2018 yil 25 avgustdagi 744-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlanib, ishlab chiqilgan MT va namunaviy o‘quv rejalari 5 ta bakalaviriyat ta’lim yo‘nalishlari ishlab chiqilib o‘quv jarayonida foydalanilmoqda. Intelektual salohiyatiga ega, ilm-fanning zamonaviy yutuqlari asosida mustaqil fikr va mulohaza yurita oladigan shaxslarni tarbiyalash hamda raqobatbardosh, yuqori malakali kadrlarni tayyorlashda o‘quv adabiyotlarining yangi avlodini yaratish talab qilinmoqda. Fakultet professor-o‘qituvchilari tomonidan yangi darsliklar, o‘quv qo‘llanmalar, o‘quv va uslubiy ko‘rsatmalar tayyorlash, ularni chop etish, ta’lim yo‘nalishlarini o‘tiladigan fanlar bo‘yicha adabiyotlar bilan ta’minlash borasida keng qamrovli ishlar olib borilmoqda.
Ta’lim yo‘nalishlari:
60710200-Biotexnologiya (tarmoqlar bo‘yicha)
60840200-Veterinariya farmatsevtikasi
60840500-Veterinariya biotexnologiyasi
60812100-Dorivor o‘simliklar yetishtirish va qayta ishlash texnologiyasi
60710400-Ekologiya va atrof-muhit muhofazasi (tarmoqlar va sohalar bo‘yicha)
- mazkur ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha malaka talablari, o‘quv reja va fan dasturlarini ishlab chiqish va yangilash, ular asosida o‘quv jarayonini samarali amalga oshirish uchun mas’ul hamda o‘z vakolat doirasida bitiruvchilaming tayyorgarlik darajasiga javob beradigan oliy ta’lim tashkilotining boshqaruv xodimlari (rektor, prorektorlar, o‘quv –uslubiy boshqarma boshlig‘i, fakultet dekani va kafedra mudirlari) va professor-o‘qituvchilari;
- ta’lim yo‘nalishining o‘quv rejasi va fan dasturlarini o‘zlashtiruvchi oliy ta’lim tashkilotining talabalari;
- bakalavriat bitiruvchilarining tayyorgarlik darajasini baholashni amalga oshiruvchi Davlat attestatsiya komissiyalari;
- ta’limni boshqarish bo‘yicha vakolatli davlat organlari;
- oliy ta’lim tashkilotlarini moliyalashtirishni ta’minlovchi organlar;
- oliy ta’lim tizimini akkreditatsiya va sifatini nazorat qiluvchi vakolatli davlat organlari;
- kadrlar buyurtmachilari va ish beruvchi tashkilot va korxonalar;
- oliy ta’lim tashkilotlariga o‘qishga kirayotgan abituriyentlar, ularning ota-onalari va boshqa manfaatdor shaxslar.
Fakultet qoshida quyidagi o’quv-ilmiy laboratoriyalar faoliyat olib bormoqda:
-Biotexnologiya kafedrasi qoshida universitetimizning O’quv-ilmiy labaratoriya binosining 1 qavat 669,676,678,679 xonalariga joylashtirilib jihozlangan “Biotexnologiya o’quv labaratoriyasi” mavjud.
Ushbu ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha bakalavrlar tayyorlash kunduzgi ta’lim shaklida 60840500- Veterunariya biotexnologiyasi, 60812100-Dorivor o‘simliklar yetishtirish va qayta ishlash texnologiyasi ta’lim yo’nalishlari, kunduzgi va sirtqi ta’lim shakllarida esa 60710200-Biotexnologiya (tarmoqlar bo‘yicha), 60840200-Veterinariya farmatsevtikasi, 60710400-Ekologiya va atrof-muhit muhofazasi (tarmoqlar va sohalar bo‘yicha) ta’lim yo’nalishlarida amalga oshiriladi. Barcha ta’lim shakllari bo‘yicha o‘qitish kredit-modul tizimi asosida tashkil qilinadi. Kunduzgi ta’limda bakalavriat dasturining me’yoriy muddati 4 yil.
Fakultetda mavjud bo‘lgan ta’lim yo‘nalishi bo’yicha adabiyotlar bilan ta’minlanganlik darajasi tahlili bo‘yicha o‘quv rejasidagi fanlardan ta’minlanish darajasi 70 foizdan 100 foizgachani tashkil qiladi.

Educational and methodological work of the faculty
One of the main requirements of the "National Personnel Training Program" is the creation of a new generation of educational literature and the development of educational and methodological complexes, as well as their introduction into the educational process. In accordance with the developed state educational standard, it was first checked by representatives of the state educational institution under the Cabinet of Ministers. In accordance with the developed and approved State standards, the developed independent work and model curricula were prepared in 5 areas of undergraduate studies, they are used in the educational process by 1st year students, and approved by order of the rector of the institute dated 27.08.2021, by 2nd year students, approved by order No. 418 dated August 14, 2020, and the 3rd and 4th courses - by order No. 744 dated August 25, 2018. Individuals with intellectual potential are required, capable of independently thinking and reasoning on the basis of modern scientific achievements, as well as creating a new generation of educational literature for the training of competitive, highly qualified personnel. The teaching staff of the faculty carries out large-scale work on the preparation of new textbooks, teaching aids, teaching aids, their publication, providing educational areas with literature on the subjects studied.
Educational directions:
60710200-Biotechnology (by industry)
60840200-Veterinary pharmaceuticals
60840500-Veterinary biotechnology
60812100-Technology of cultivation and processing of medicinal plants
60710400-Ecology and environmental protection (by industry and areas)
- senior staff: (rector, vice-rectors, head of the educational and methodological department, dean of the faculty and heads of departments) and the teaching staff of a higher educational organization responsible for developing and updating qualification requirements, curricula and subject programs in this area of education, effective implementation the educational process based on them and meeting the level of training of graduates within their competence - teachers;
- students of a higher educational institution mastering the curriculum and subject programs of an educational direction;
- state attestation commissions that assess the level of training of bachelor's graduates;
- authorized state bodies for education management;
- bodies that provide funding for higher education organizations;
- authorized state bodies that carry out accreditation and quality control of the higher education system;
- personnel customers and employers and enterprises;
-applicants entering higher educational organizations, their parents and other interested persons.
The following educational and scientific laboratories function at the faculty:
- At the Department of Biotechnology there is a “biotechnology training laboratory” equipped with classrooms: No. 669,676,678,679 on the first floor of the educational and scientific laboratory building of the university.
Training of bachelors in these educational areas is carried out in full-time education 60840500 - veterinary biotechnology, 60812100 - technology of growing and processing medicinal plants, and in full-time and part-time forms of education 60710200 - biotechnology (by industry), 60840200 - veterinary pharmaceuticals, 60710400 - ecology and protection environment (by branches and directions). Training in all forms of education is organized on the basis of a credit-modular system. Normative duration of the full-time bachelor's program - 4 years
According to the analysis of the level of provision with literature, in the field of education available at the faculty, the level of provision with the subjects of the curriculum is from 70 to 100 percent.