FAKULTET O'QUV-USLUBIY ISHLARI. BIOTEXNOLOGIYALAR FAKULTETI
“Kadrlar tayyorlash milliy dasturi”ning asosiy talablaridan biri o‘quv adabiyotlarining yangi avlodini yaratish va o‘quv-uslubiy majmualarni ishlab chiqish hamda o‘quv jarayoniga joriy etish hisoblanadi. Ishlab chiqilgan Davlat ta’lim standarti asosida avvalo Vazirlar Mahkamasi huzuridagi DTM vakillari tomonidan ekspertizadan o‘tkazildi. Ishlab chiqilib tasdiqlangan DTS ga asosan 1-kurs talabalari institut rektorining 27.08.2021 yildagi, 2-bosqich talabalari O‘zR OO‘MTVning 2020 yil 14 avgustdagi № 418-sonli hamda 3- va 4- kurs 2018 yil 25 avgustdagi 744-sonli buyrug‘i bilan tasdiqlanib, ishlab chiqilgan MT va namunaviy o‘quv rejalari 5 ta bakalaviriyat ta’lim yo‘nalishlari ishlab chiqilib o‘quv jarayonida foydalanilmoqda. Intelektual salohiyatiga ega, ilm-fanning zamonaviy yutuqlari asosida mustaqil fikr va mulohaza yurita oladigan shaxslarni tarbiyalash hamda raqobatbardosh, yuqori malakali kadrlarni tayyorlashda o‘quv adabiyotlarining yangi avlodini yaratish talab qilinmoqda. Fakultet professor-o‘qituvchilari tomonidan yangi darsliklar, o‘quv qo‘llanmalar, o‘quv va uslubiy ko‘rsatmalar tayyorlash, ularni chop etish, ta’lim yo‘nalishlarini o‘tiladigan fanlar bo‘yicha adabiyotlar bilan ta’minlash borasida keng qamrovli ishlar olib borilmoqda.
Ta’lim yo‘nalishlari:
60710200-Biotexnologiya (tarmoqlar bo‘yicha)
60840200-Veterinariya farmatsevtikasi
60840500-Veterinariya biotexnologiyasi
60812100-Dorivor o‘simliklar yetishtirish va qayta ishlash texnologiyasi
60710400-Ekologiya va atrof-muhit muhofazasi (tarmoqlar va sohalar bo‘yicha)
- mazkur ta’lim yo‘nalishi bo‘yicha malaka talablari, o‘quv reja va fan dasturlarini ishlab chiqish va yangilash, ular asosida o‘quv jarayonini samarali amalga oshirish uchun mas’ul hamda o‘z vakolat doirasida bitiruvchilaming tayyorgarlik darajasiga javob beradigan oliy ta’lim tashkilotining boshqaruv xodimlari (rektor, prorektorlar, o‘quv –uslubiy boshqarma boshlig‘i, fakultet dekani va kafedra mudirlari) va professor-o‘qituvchilari;
- ta’lim yo‘nalishining o‘quv rejasi va fan dasturlarini o‘zlashtiruvchi oliy ta’lim tashkilotining talabalari;
- bakalavriat bitiruvchilarining tayyorgarlik darajasini baholashni amalga oshiruvchi Davlat attestatsiya komissiyalari;
- ta’limni boshqarish bo‘yicha vakolatli davlat organlari;
- oliy ta’lim tashkilotlarini moliyalashtirishni ta’minlovchi organlar;
- oliy ta’lim tizimini akkreditatsiya va sifatini nazorat qiluvchi vakolatli davlat organlari;
- kadrlar buyurtmachilari va ish beruvchi tashkilot va korxonalar;
- oliy ta’lim tashkilotlariga o‘qishga kirayotgan abituriyentlar, ularning ota-onalari va boshqa manfaatdor shaxslar.
Fakultet qoshida quyidagi o’quv-ilmiy laboratoriyalar faoliyat olib bormoqda:
-Biotexnologiya kafedrasi qoshida universitetimizning O’quv-ilmiy labaratoriya binosining 1 qavat 669,676,678,679 xonalariga joylashtirilib jihozlangan “Biotexnologiya o’quv labaratoriyasi” mavjud.
Ushbu ta’lim yo‘nalishlari bo‘yicha bakalavrlar tayyorlash kunduzgi ta’lim shaklida 60840500- Veterunariya biotexnologiyasi, 60812100-Dorivor o‘simliklar yetishtirish va qayta ishlash texnologiyasi ta’lim yo’nalishlari, kunduzgi va sirtqi ta’lim shakllarida esa 60710200-Biotexnologiya (tarmoqlar bo‘yicha), 60840200-Veterinariya farmatsevtikasi, 60710400-Ekologiya va atrof-muhit muhofazasi (tarmoqlar va sohalar bo‘yicha) ta’lim yo’nalishlarida amalga oshiriladi. Barcha ta’lim shakllari bo‘yicha o‘qitish kredit-modul tizimi asosida tashkil qilinadi. Kunduzgi ta’limda bakalavriat dasturining me’yoriy muddati 4 yil.
Fakultetda mavjud bo‘lgan ta’lim yo‘nalishi bo’yicha adabiyotlar bilan ta’minlanganlik darajasi tahlili bo‘yicha o‘quv rejasidagi fanlardan ta’minlanish darajasi 70 foizdan 100 foizgachani tashkil qiladi.

Одним из основных требований "Национальной программы подготовки кадров" является создание нового поколения учебной литературы и разработки учебно-методических комплексов, а также их внедрение в учебный процесс. В соответствии с разработанным государственным образовательным стандартом, он был сначала проверен представителями государственного образовательного учреждения при Кабинете министров. В соответствии с разработанными и утвержденными Государственными стандартами, разработанные самостоятельные работы и типовые учебные планы подготовлены по 5 направлениям бакалавриата,они используются в учебном процессе студентами 1 курса, и утверждены приказом ректора института от 27.08.2021 года, студентами 2-го курса, утвержденные приказом № 418 от 14 августа 2020 года, и 3-го и 4-го курсов - приказом № 744 от 25 августа 2018 года.
Требуются личности, обладающие интеллектуальным потенциалом, способные самостоятельно мыслить и рассуждать на основе современных достижений науки, а также создавать новое поколение учебной литературы для подготовки конкурентоспособных, высококвалифицированных кадров. Профессорско-преподавательский состав факультета проводит широкомасштабную работу по подготовке новых учебников, учебных пособий, учебно-методических пособий, их изданию, обеспечению учебных направлений литературой по изучаемым предметам.
Образовательные направления:
60710200-Биотехнология (по отраслям)
60840200-Ветеринарная фармацевтика
60840500-Ветеринарная биотехнология
60812100-Технология выращивания и переработки лекарственных растений
60710400-Экология и охрана окружающей среды (по отраслям и направлениям)
- руководящие сотрудники: (ректор, проректоры, начальник учебно –методического управления, декан факультета и заведующие кафедрами) и профессорско-преподавательский состав высшей образовательной организации, ответственные за разработку и обновление квалификационных требований, учебных планов и предметных программ по данному направлению образования, эффективное осуществление учебного процесса на их основе и отвечающие уровню подготовки выпускников в пределах своей компетенции - преподаватели;
- студенты высшего образовательного учреждения, осваивающие учебный план и предметные программы образовательного направления;
- государственные аттестационные комиссии, осуществляющие оценку уровня подготовки выпускников бакалавриата;
- уполномоченные государственные органы по управлению образованием;
- органы, обеспечивающие финансирование организаций высшего образования;
- уполномоченные государственные органы, осуществляющие аккредитацию и контроль качества системы высшего образования;
- кадровые заказчики и организации-работодатели и предприятия;
-абитуриенты, поступающие в высшие образовательные организации, их родители и другие заинтересованные лица.
При факультете функционируют следующие учебно-научные лаборатории:
-При кафедре Биотехнологии имеется учебная лаборатория «Биотехнология”, оборудованные аудитории: №№ 669,676,678,679 на первом этаже учебно-научного лабораторного здания университета
Подготовка бакалавров по данным образовательным направлениям осуществляется на очной форме обучения 60840500 - ветеринарная биотехнология, 60812100-технология выращивания и переработки лекарственных растений, а на очной и заочной формах обучения 60710200-биотехнология (по отраслям), 60840200-ветеринарная фармацевтика, 60710400-экология и охрана окружающей среды (по отраслям и направлениям). Обучение по всем формам обучения организовано на основе кредитно-модульной системы. Нормативная продолжительность программы бакалавриата на очной форме обучения-4 года.
Согласно анализу уровня обеспеченности литературой, в области образования, доступной на факультете, уровень обеспеченности предметами учебной программы составляет от 70 до 100 процентов.