O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganiga 36 yil to‘lganligi munosabati bilan SamDVMCHBU rektori, professor, QR qishloq xo‘jaligi fanlar akademiyasi akademigi Xudaynazar Yunusovning tabrigi
Muhtaram yurtdoshlar, professor-o‘qituvchilar va talabalar!
Barchangizga bugungi qutlug‘ ayyom – O‘zbek tili bayrami muborak bo‘lsin!
Mamlakatimizda o‘zbek tilini rivojlantirish, uning hayotimizdagi o‘rni va ta’sirini oshirish borasida yangi bosqich boshlandi, desak,mubolag‘a bo‘lmaydi.
Xususan, 21-oktabr - O‘zbek tili bayrami kuni deb belgilangani unutilmas, tarixiy voqeaga aylandi. Davlat tilining nufuzi va maqomini yuksaltirishga qaratilgan farmon va qarorlar, me’yoriy hujjatlar qabul qilindi.
Millatning mavjudligi uning tili bilan belgilanishi shubhasiz. Til – millat ko‘zgusi, deyishimizning sababi ham shunda.

Greetings from the rector of SamSUVMLB, professor, academician of the Academy of Agricultural Sciences of the Republic of Kazakhstan Khudaynazar Yunusov on the occasion of the 36th anniversary of the Uzbek language being granted the status of the state language
Dear compatriots, professors and students!
May today's holiday be a happy day for all of you - the Uzbek language holiday!
It is no exaggeration to say that a new stage has begun in the development of the Uzbek language in our country, increasing its role and influence in our lives.
In particular, the fact that October 21 was designated as the Uzbek language holiday became an unforgettable and historical event. Decrees, resolutions, and regulatory documents aimed at raising the prestige and status of the state language were adopted.
The existence of a nation is undoubtedly determined by its language. That is why we say that language is the mirror of the nation.