O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganiga 36 yil to‘lganligi munosabati bilan SamDVMCHBU rektori, professor, QR qishloq xo‘jaligi fanlar akademiyasi akademigi Xudaynazar Yunusovning tabrigi
Muhtaram yurtdoshlar, professor-o‘qituvchilar va talabalar!
Barchangizga bugungi qutlug‘ ayyom – O‘zbek tili bayrami muborak bo‘lsin!
Mamlakatimizda o‘zbek tilini rivojlantirish, uning hayotimizdagi o‘rni va ta’sirini oshirish borasida yangi bosqich boshlandi, desak,mubolag‘a bo‘lmaydi.
Xususan, 21-oktabr - O‘zbek tili bayrami kuni deb belgilangani unutilmas, tarixiy voqeaga aylandi. Davlat tilining nufuzi va maqomini yuksaltirishga qaratilgan farmon va qarorlar, me’yoriy hujjatlar qabul qilindi.
Millatning mavjudligi uning tili bilan belgilanishi shubhasiz. Til – millat ko‘zgusi, deyishimizning sababi ham shunda.

Приветствие ректора СамГУВМЖБ, профессора, академика Академии сельскохозяйственных наук Республики Казахстан Худайназара Юнусова по случаю 36-летия со дня обретения узбекским языком статуса государственного
Уважаемые соотечественники, преподаватели и студенты!
Пусть сегодняшний праздник станет для всех вас радостным днём – праздником узбекского языка!
Без преувеличения можно сказать, что начался новый этап в развитии узбекского языка в нашей стране, возросла его роль и влияние в нашей жизни.
В частности, объявление 21 октября праздником узбекского языка стало незабываемым и историческим событием. Были приняты указы, постановления и нормативные документы, направленные на повышение престижа и статуса государственного языка.
Существование нации, несомненно, определяется её языком. Именно поэтому мы говорим, что язык – зеркало нации.