Samarqand davlat veterinariya medisinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida «Yashil iqtisodiyet sharoitida iqtisodiyot va buxgalteriya hisobining dolzarb muammolari va ularning yechimlari» mavzusida yosh olimlar, magistrant va iqtidorli talabalar Respublika ilmiy-amaliy konferensiyasi o‘tkazildi.
Konferensiya ishiga Toshkent davlat iqtisodiyet universiteti, shu universitetning Samarqand filiali, Samarqand iqtisodiyot va seris instituti, Samarqand agroinnovatsiya va tadqiqotlar instituti hamda Qozog‘iston Respublikasining Olmota texnologiyalar universiteti va Qozoq milliy agrar tadqiqotlar universiteti yosh olimlari, magistrantlari va iqtidorli talabalari ishtirok yetdi.
Konfrensiya plenar yig‘ilishida 8 ta ma’ruza, 3 ta seksiyalarda 42 ta ma’ruzalar eshitildi.
Konfrensiyani kirish so‘zi bilan ochib bergan universitet rektori, akademik X.Yunusov “Yashil iqtisodiyot yili”da iqtisodiyot va buxgalteriya hisobi bo‘yicha olib borilayotgan tadqiqotlarni eshitish hamda taklif va tavsiyalar ishlab chikarish hisoblanishini ta’kidlab, mazkur konferensiya bo‘lajak iqtisodchilar uchun muhim rol o‘ynashini, shu bilan birga magistrant va iqtidorli talabalarni ilmiy-tadqiqotga qiziqish uyg‘otishdan iborat ekanligini ta’kidlab, konferensiya ishiga omad tiladi.
Konferensiya davomida Samarqand iqtisodiyot va servis instituti professori Qulmamat Mirzayev, Iqtisodiyot fakulteti dekan, professor Abdumo‘min Aliqulovlar konferensiya yuzasidan o‘z fikrlarini bildirgan bo‘lsa, Iqtisodiyot va menejment kafedrasi mudiri Navro‘zbek Rajabov “Maishiy xizmatlarni rivojlantirish asosida kambag‘allikni qisqartirish istiqbollari” mavzusida, fakultet assistenti Hasan Ishturdiyev “asalarichilik mahsulotlarining hisobi: hozirgi holati va tahlili” mavzusida, magistrant Kamola Toshpo‘latova “Baliqchilik xo‘jaliklarida ishlab chiqarish samaradorligini oshirish imkoniyatlaridan foydalanish” mavzusida ma’ruzalar qilishdi.

"CURRENT PROBLEMS OF ECONOMICS AND ACCOUNTING IN THE CONTEXT OF A GREEN ECONOMY AND THEIR SOLUTIONS"
The Republican Scientific and Practical Conference of Young Scientists, Master's Students and Talented Students on the topic "Actual Problems of Economics and Accounting in the Green Economy and Their Solutions" was held at the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Livestock and Biotechnology.
The conference was attended by young scientists, master's students and talented students from Tashkent State University of Economics, the Samarkand branch of this university, the Samarkand Institute of Economics and Science, the Samarkand Institute of Agro-Innovation and Research, as well as the Almaty University of Technology and the Kazakh National Agrarian Research University of the Republic of Kazakhstan.
8 reports were heard at the plenary session of the conference, 42 reports were heard in 3 sections.
Opening the conference with an introductory speech, the rector of the university, academician Kh. Yunusov, noted that the "Year of the Green Economy" is intended to hear about research conducted in economics and accounting, as well as to develop proposals and recommendations. He noted that this conference plays an important role for future economists, as well as to arouse interest in research among graduate students and talented students, and wished the conference success.
During the conference, Professor Kulmamat Mirzayev of the Samarkand Institute of Economics and Service, Dean of the Faculty of Economics, Professor Abdumo'min Alikulov expressed their opinions on the conference, while Navru'zbek Rajabov, Head of the Department of Economics and Management, gave reports on the topic "Prospects for reducing poverty based on the development of household services", Faculty Assistant Hasan Ishturdiev on the topic "Accounting for beekeeping products: current status and analysis", and Master's student Kamola Toshpulatova on the topic "Using opportunities to increase production efficiency in fisheries."