Samarqand davlat veterinariya medisinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida bo‘lib o‘tgan respublika ilmiy-amaliy konferensiyada shu mavzu yuzasidan fikrlar bildirildi.
Konferensiyani kirish so‘zi bilan ochib bergan universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov parazitar kasalliklarni davolash va tashxislash bo‘yicha yurtimizda olib borilayotgan ishlar, jumladan, bu borada universitetda to‘plangan boy tajriba haqida so‘z yuritdi. Shu bilan birga ushbu jarayonda zamonaviy tibbiy jihoz va yuqori texnologik uskunalardan foydalanishning ahamiyati haqida fikr bildirib, bu borada olib borilayotgan barcha amaliy ishlar xalqimizni sifatli oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta’minlash yo‘lidagi ilmiy-amaliy ishlar ekanligi ta’kidladi.
Shuningdek, konferensiyada Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi Boshqarma boshlig‘i Alisher Safarov mavzuning dolzarbligi va zarurati haqida fikr bildirib, dunyoda parazitar kasalliklar keng tarqalgan bo‘lib, sog‘liqni saqlash tizimi sohasida dolzarb muammolardan biri hisoblanishi, JSSTning ma’lumotlariga ko‘ra, yer yuzi aholisining 24 foizdan ko‘prog‘i parazitar kasalliklar bilan zararlangan bo‘lib, parazitar kasalliklar nafaqat rivojlanayotgan davlatlarda, balki rivojlangan davlatlarda ham tez-tez uchrashi holatlari qayd etilayotgani, bu borada Qo‘mita hamda universitet jamoasi tomonidan olib borilayotgan ilmiy-amaliy ishlarni e’tirof etgan holda, konferensiya ishiga omad tiladi.
Konferensiyada Belarus Respublikasi Vitebsk davlat hurmat belgisi ordenli veterinariya medisinasi Akademiyasi rektori Nikolay Ivanovich Gavrichenko, Tojikiston Texnika universitetidan M.S.Osimi, Veterinariya ilmiy tadqiqot instituti direktori, v.f.d., professor Bozorboy Elmurodovlar mavzu yuzasidan o‘z fikrlarini bildirib, hayvonlardan insonlarga ko‘plab kasalliklar yuqishi, hatto o‘lim xavfini yuzaga keltiradigan kasalliklar borki, bu ayniqsa, chorva bilan shug‘ullanadigan insonlar sog‘ligi va hayoti uchun yanada xavfliligi, shu bois ham chorva mollarining sog‘lomligini ta’minlash borasidagi choralarni o‘z vaqtida ko‘rish, shu orqali ham hayvonlar, ham insonlar salomatligini asrash muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidlab, konferensiyada bu jihatlarga e’tibor qaratilayotgani muhim ekanligini aytib o‘tishdi.
Konferensiya “Hayvonlarning parazitar kasalliklarini davolash va oldini olishning zamonaviy usullari”, “Parazitar kasalliklarni qo‘zg‘atuvchilarning biologiyasi va ekalogiyasi”, “Oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashda veterinariya parazitologiyasining o‘rni” va “”Veterinariya va chorvachilik sohalarini innovasion rivojlanishida biologik fanlarning ahamiyati” mavzularida shoʻbalarga bo‘lingan holda davom ettirdi.

Мнения по данной теме были высказаны на Республиканской научно-практической конференции, состоявшейся в Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии.
Открывая конференцию вступительным словом, ректор университета, профессор Худайназар Юнусов рассказал о работе, проводимой в нашей стране по лечению и диагностике паразитарных заболеваний, в том числе о богатом опыте, накопленном в университете в этом направлении. При этом он высказал мнение о важности использования в этом процессе современной медицинской техники и высокотехнологичного оборудования, отметив, что вся практическая работа, проводимая в этом направлении, является научно-практической работой, направленной на обеспечение наших людей качественными продуктами питания.
Также на конференции Алишер Сафаров, начальник отдела Комитета по развитию ветеринарии и животноводства, высказал свое мнение об актуальности и необходимости темы, отметив, что паразитарные заболевания широко распространены в мире и считаются одной из актуальных проблем в системе здравоохранения. По данным ВОЗ, более 24 процентов населения мира заражены паразитарными заболеваниями, причем паразитарные заболевания часто наблюдаются не только в развивающихся странах, но и в развитых. Он отметил научно-практическую работу, проводимую Комитетом и коллективом университета в этом направлении, и пожелал конференции успехов.
На конференции свои мнения по теме высказали ректор Витебской государственной академии ветеринарной медицины Республики Беларусь Николай Иванович Гавриченко, Технический университет Таджикистана М.С. Осими и директор НИИ ветеринарии, доктор ветеринарных наук, профессор Бозорбой Элмуродов. Они отметили, что от животных к человеку могут передаваться многие заболевания, даже такие, которые представляют риск летального исхода, что особенно опасно для здоровья и жизни людей, занимающихся животноводством, и поэтому важно своевременно принимать меры по обеспечению здоровья скота, тем самым защищая здоровье как животных, так и людей, и отметили, что важно, чтобы на конференции было уделено внимание этим аспектам.
Работа конференции продолжилась работой секций «Современные методы лечения и профилактики паразитарных болезней животных», «Биология и экология возбудителей паразитарных болезней», «Роль ветеринарной паразитологии в обеспечении безопасности пищевых продуктов» и «Значение биологических наук в инновационном развитии ветеринарии и животноводства».