Samarqand davlat veterinariya medisinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida bo‘lib o‘tgan respublika ilmiy-amaliy konferensiyada shu mavzu yuzasidan fikrlar bildirildi.
Konferensiyani kirish so‘zi bilan ochib bergan universitet rektori, professor Xudaynazar Yunusov parazitar kasalliklarni davolash va tashxislash bo‘yicha yurtimizda olib borilayotgan ishlar, jumladan, bu borada universitetda to‘plangan boy tajriba haqida so‘z yuritdi. Shu bilan birga ushbu jarayonda zamonaviy tibbiy jihoz va yuqori texnologik uskunalardan foydalanishning ahamiyati haqida fikr bildirib, bu borada olib borilayotgan barcha amaliy ishlar xalqimizni sifatli oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta’minlash yo‘lidagi ilmiy-amaliy ishlar ekanligi ta’kidladi.
Shuningdek, konferensiyada Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi Boshqarma boshlig‘i Alisher Safarov mavzuning dolzarbligi va zarurati haqida fikr bildirib, dunyoda parazitar kasalliklar keng tarqalgan bo‘lib, sog‘liqni saqlash tizimi sohasida dolzarb muammolardan biri hisoblanishi, JSSTning ma’lumotlariga ko‘ra, yer yuzi aholisining 24 foizdan ko‘prog‘i parazitar kasalliklar bilan zararlangan bo‘lib, parazitar kasalliklar nafaqat rivojlanayotgan davlatlarda, balki rivojlangan davlatlarda ham tez-tez uchrashi holatlari qayd etilayotgani, bu borada Qo‘mita hamda universitet jamoasi tomonidan olib borilayotgan ilmiy-amaliy ishlarni e’tirof etgan holda, konferensiya ishiga omad tiladi.
Konferensiyada Belarus Respublikasi Vitebsk davlat hurmat belgisi ordenli veterinariya medisinasi Akademiyasi rektori Nikolay Ivanovich Gavrichenko, Tojikiston Texnika universitetidan M.S.Osimi, Veterinariya ilmiy tadqiqot instituti direktori, v.f.d., professor Bozorboy Elmurodovlar mavzu yuzasidan o‘z fikrlarini bildirib, hayvonlardan insonlarga ko‘plab kasalliklar yuqishi, hatto o‘lim xavfini yuzaga keltiradigan kasalliklar borki, bu ayniqsa, chorva bilan shug‘ullanadigan insonlar sog‘ligi va hayoti uchun yanada xavfliligi, shu bois ham chorva mollarining sog‘lomligini ta’minlash borasidagi choralarni o‘z vaqtida ko‘rish, shu orqali ham hayvonlar, ham insonlar salomatligini asrash muhim ahamiyat kasb etishini ta’kidlab, konferensiyada bu jihatlarga e’tibor qaratilayotgani muhim ekanligini aytib o‘tishdi.
Konferensiya “Hayvonlarning parazitar kasalliklarini davolash va oldini olishning zamonaviy usullari”, “Parazitar kasalliklarni qo‘zg‘atuvchilarning biologiyasi va ekalogiyasi”, “Oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlashda veterinariya parazitologiyasining o‘rni” va “”Veterinariya va chorvachilik sohalarini innovasion rivojlanishida biologik fanlarning ahamiyati” mavzularida shoʻbalarga bo‘lingan holda davom ettirdi.

Opinions on this topic were expressed at the Republican Scientific and Practical Conference held at the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnology.
Opening the conference with an introductory speech, the rector of the university, Professor Khudaynazar Yunusov, spoke about the work being carried out in our country on the treatment and diagnosis of parasitic diseases, including the rich experience accumulated at the university in this regard. At the same time, he expressed his opinion on the importance of using modern medical equipment and high-tech equipment in this process, noting that all practical work being carried out in this regard is scientific and practical work aimed at providing our people with quality food products.
Also at the conference, Alisher Safarov, Head of the Department of the Veterinary and Livestock Development Committee, expressed his opinion on the relevance and necessity of the topic, noting that parasitic diseases are widespread in the world and are considered one of the urgent problems in the healthcare system. According to WHO, more than 24 percent of the world's population is infected with parasitic diseases, and parasitic diseases are frequently observed not only in developing countries, but also in developed countries. He recognized the scientific and practical work carried out by the Committee and the university team in this regard, and wished the conference success.
At the conference, Nikolai Ivanovich Gavrichenko, Rector of the Vitebsk State Academy of Veterinary Medicine of the Republic of Belarus, M.S. Osimi from the Technical University of Tajikistan, Director of the Veterinary Research Institute, Doctor of Philosophy, Professor Bozorboy Elmurodov, expressed their opinions on the topic, noting that many diseases can be transmitted from animals to humans, even some of which are fatal, which is especially dangerous for the health and life of people involved in livestock farming, and therefore it is important to take timely measures to ensure the health of livestock, thereby protecting the health of both animals and people, and noted that it is important that attention is paid to these aspects at the conference.
The conference continued with sections on "Modern methods of treatment and prevention of parasitic diseases of animals", "Biology and ecology of pathogens of parasitic diseases", "The role of veterinary parasitology in ensuring food safety" and "The importance of biological sciences in the innovative development of veterinary and animal husbandry".