“Iqtisodiyot va menejment” kafedrasi katta oʻqituvchisi,
Kudratov Rizo Turdibayevich 1985-yilda Samarqand qishloq xoʻjalik institutini tamomlagan.1992-yilda 08.00.05 – “ Iqtisodiyot va xalq xoʻjaligini boshqarish ” ixtisosligi boʻyicha  iqtisodiyot fanlari nomzodi ilmiy darajasini olgan.
Katta oʻqituvchi lavozim vazifalari:
Barcha oʻquv shakllari (ishlab chiqarishdan ajralgan va ishlab chiqarishdan ajralmagan hollarda) boʻyicha oliy taʻlimning davlat taʻlim standartlariga muvofiq tuzilgan oʻquv rejalarda belgilangan maʻruzalar,  amaliy va boshqa turdagi mashgʻulotlarni yuksak nazariy, ilmiy uslubiy va kasbiy darajada oʻtkazish;
Talabalarning malakaviy amaliyotiga, kurs loyihalariga (ishlariga), bitiruv malakaviy ishlariga, magistrlik dissertatsiyalariga, shuningdek, mustaqil ishlariga rahbarlik qilish, talabalar bilimining reyting nazoratini amalga oshirish;
Rivojlangan demokratik davlatlar darajasidagi yuksak maʻnaviy va axloqiy talablarga javob beruvchi yuqori malakali kadrlarni tayyorlash;
Kafedra fanlari boʻyicha oʻquv dasturlarni ishlab chiqish va belgilangan tartibda  taqdim etish, shuningdek, turdosh kafedralar tomonidan tayyorlangan oʻquv dasturlarga taqriz va xulosalar tayyorlash;
Darslik, oʻquv, uslubiy va koʻrgazmali qoʻllanmalarni tayyorlash, shuningdek, oliy oʻquv yurti rektoratining topshirigʻiga binoan qayta nashr etiladigan darslik, oʻquv qoʻllanma va oʻquv uslubiy adabiyotlarga xulosalar tuzish;
Nodavlat taʻlim muassasalarining buyurtmalari boʻyicha zaruriy oʻquv uslubiy adabiyotlarni tayyorlashda ishtirok etish;
Iqtidorli talabalar bilan ishlash, ularni olimpiada va tanlovlarda, jumladan, “Isteʻdod” jamgʻarmasi tanlovida ishtirok etishga tayyorlash, talabalarning mustaqil tayyorlanish shakl va uslublarini takomillashtirish; auditoriya ishlarini optimallashtirish hisobiga mustaqil tayyorlanish hajmini oshirish boʻyicha choralar koʻrish;
Tasdiqlangan rejaga muvofiq ilmiy tadqiqot ishlarini olib borish, tugallangan ilmiy tadqiqot ishlarini muhokama etish va ularning natijalarini ishlab chiqarishga joriy etish, tugatilgan ilmiy ishlarni nashr etishga tavsiya berish;
Taʻlim, fan va ishlab chiqarishning samarali integratsiyasini taʻminlash; talabalarning ilmiy tadqiqot ishlariga rahbarlik qilish; stajyor-tadqiqotchi-izlanuvchilar, mustaqil tadqiqotchilarga rahbarlik qilish.
Tajribali oʻqituvchilarning ish tajribalarini oʻrganish, umumlashtirish va tarqatish, yangi pedagogik texnologiyani joriy etish;
Pedagogik faoliyat bilan shugʻullanishni boshlagan oʻqituvchilarga pedagogik mahoratini egallashda yordam berish; axborot bazasini yaratish, oʻquv mashgʻulotlarini oʻtkazish jarayonida zamonaviy oʻquv texnika vositalaridan va yakka tartibda oʻqitish, mustaqil taʻlim olish vositalaridan foydalanish; masofali taʻlim tizimini rivojlantirish; xorijiy oʻquv yurtlarining ish tajribasini yoritib borish;
Raqobatbardosh va ilmiy pedagogik kadrlarni tayyorlash; kafedra aʻzolari yoki rektorat topshirigʻiga binoan boshqa tadqiqotchilar tomonidan himoyaga taqdim etilgan dissertatsiyalarni koʻrib chiqish; taʻlim hujjatlarining ekvivalentligini belgilash boʻyicha ekspert guruhlari tarkibida ishtirok etish;
Byudjetdan tashqari mablagʻlarni jalb etish, shuningdek, ilmiy texnikaviy yordam koʻrsatish maqsadida sanoat, qishloq xoʻjalik korxonalari, dehqon, fermer va boshqa xoʻjaliklar bilan aloqa oʻrnatish;
Oliy oʻquv yurtini bitirganlar va mazkur kafedrada stajyor-tadqiqotchi izlanuvchilar institutini oʻtaganlar bilan muntazam aloqalarni tashkil etish;

Старший преподаватель кафедры экономики и управления
Кудратов Ризо Турдибаевич в 1985 году окончил Самаркандский сельскохозяйственный институт. В 1992 году получил ученую степень кандидата экономических наук по специальности 08.00.05 - «Экономика и управление народным хозяйством».
Обязанности старшего преподавателя:
(https://images.guldu.uz/guldu/2024/02/02/Lavozimvazifalari2017.pdf )
Проведение лекционных, практических и других видов занятий на высоком теоретическом, научно-методическом и профессиональном уровне, предусмотренном учебными планами, разработанными в соответствии с государственными образовательными стандартами высшего образования по всем формам обучения (с отрывом от производства и без отрыва от производства);
Руководить профессиональной практикой студентов, курсовыми проектами (работами), выпускными профессиональными работами, магистерскими диссертациями, а также самостоятельной работой, осуществлять рейтинговый контроль знаний студентов;
Проведение мероприятий по организации внеучебной деятельности учащихся;
Подготовка высококвалифицированных кадров, отвечающих высоким духовным и нравственным требованиям развитых демократических стран;
Разрабатывать и представлять в установленном порядке учебные планы по дисциплинам кафедры, а также готовить рецензии и заключения по учебным планам, подготовленным смежными кафедрами;
Подготовка учебников, учебных, методических и демонстрационных пособий, а также конспектов учебников, учебных пособий и учебно-методической литературы, подлежащих переизданию по поручению ректората высшего учебного заведения;
Участвовать в подготовке необходимой учебно-методической литературы по заявкам негосударственных образовательных учреждений;
Работа с талантливыми учащимися, подготовка их к участию в олимпиадах и конкурсах, в том числе в конкурсе Фонда «Истеъдод», совершенствование форм и методов самостоятельной подготовки учащихся; принять меры по увеличению объема самостоятельной подготовки за счет оптимизации аудиторной работы;
Проведение научных исследований в соответствии с утвержденным планом, обсуждение завершенных научных исследований и внедрение их результатов в производство, рекомендация к публикации завершенных научных трудов;
Обеспечение эффективной интеграции образования, науки и производства; руководство научно-исследовательской работой студентов; руководство стажерами, исследователями и независимыми исследователями.
Изучать, обобщать и распространять опыт работы опытных педагогов, внедрять новые педагогические технологии;
Оказание помощи учителям, начинающим педагогическую деятельность, в приобретении педагогического мастерства; создание информационной базы, использование современных образовательных технологий и средств для индивидуального обучения и самостоятельной работы в ходе учебных занятий; развитие системы дистанционного образования; осветить опыт работы зарубежных учебных заведений;
Подготовка конкурентоспособных научно-педагогических кадров; Рецензирование диссертаций, представленных к защите членами кафедры или другими научными сотрудниками по поручению ректората; участие в экспертных группах по определению эквивалентности документов об образовании;
Установление связей с промышленными, сельскохозяйственными предприятиями, фермерскими хозяйствами и другими предприятиями с целью привлечения внебюджетных средств, а также оказания научно-технической помощи;
Установить регулярные контакты с выпускниками высших учебных заведений и теми, кто закончил Институт стажеров-исследователей по данному направлению;