Ulliyeva Sanobar Haydarovna
Ilmiy tadqiqot natijalari asosida 65 ta ilmiy maqolalar, 1 ta darslik, 2 ta o‘quv qo‘llanma, 5 ta uslubiy qo‘llanma chop ettirgan. «Лучший преподаватель года», «Молодой учёный года» kabi Xalqaro ko‘rik tanlovlarda qatnashib faxrli I-o‘rinlarni egallagan.
Ustoz-shogird an’analarini davom ettirib, yoshlarni ilmiy tadqiqotlarga jalb qilish  maqsadida S. Ulliyeva ilmiy rahbarligida talabalar «Студент года», «Лучшая исследовательская работа», «Лучшая научно-исследовательская работа» kabi bir qancha Xalqaro ilmiy tadqiqot ko‘rik tanlovlarlarida, fan olimpiadalarida ishtirok etib, faxrli I-o‘rinlarni egallashdi.
· O‘zbekiston Respublikasining ta’limga oid Qonunlari, Prezident Farmonlari, Farmoyishlari, Qarorlari, Vazirlar Mahkamasining Qarorlari, Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar Vazirligining Hay’at Qarorlari, buyruqlari, Yo‘riqnomalari, modemogramma va telefonogrammalarini, shuningdek, rektor buyruqlari ijrosini ta’minlash;
· Ilg‘or mamlakatlar ta’lim tizimining rivojlanish tendensiyalarini o‘rganish, “Ta’lim to‘g‘risida”gi qonun, “Kadrlar tayyorlash milliy dasturi” va boshqa ta’limga oid qonunlar, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Hukumatining sog‘liqni saqlash va ta’lim tizimini rivojlantirishga oid Qaror va Farmonlarida ko‘rsatilgan vazifalarni amalga oshirish borasidagi zamonaviy uslub va yangi pedagogik texnologiyalarni ishlab chiqish va ularning amalga oshirilishini ta’minlash;
· Universitetning mol-mulkiga avaylab munosabatda bo‘lish va undan oqilona foydalanish;
· Universitet miqyosida kafedra faoliyatiga taalluqli masalalar muhokamasi va hal etilishida ishtirok etish;
· Kafedra ish rejasi, professor-o‘qituvchi va xodimlarining shaxsiy ish rejalari hamda kafedra faoliyati doirasidagi yo‘riqnoma asosida boshqa hujjatlarni tasdiqlash;
· Kafedra pedagog xodimlariga o‘quv yuklamalarini taqsimlash hamda ularning o‘z vaqtida va sifatli bajarilishini nazorat qilish;
· Kafedraga pedagog kadrlarni tanlov asosida ishga qabul qilinishini ta’minlash, ularni moddiy va ma’naviy rag‘batlantirish, shuningdek, intizomiy jazo choralarini qo‘llash to‘g‘risida institut rahbariyatiga belgilangan tartibda takliflar kiritish;
· Universitetning tegishli xizmat bo‘linmalaridan o‘quv-tarbiyaviy va ilmiy-tadqiqot jarayonini talab darajasida o‘tkazish uchun zarur bo‘lgan sharoitlarni ta’minlashni talab etish;
· Belgilangan tartib va muddatlarda o‘quv yilidagi faoliyati bo‘yicha kafedra hisobotini tayyorlash, fakultet ilmiy kengashi xamda Kengash yig‘ilishlarida hisobot berish;
· Tasdiqlangan rejaga muvofiq ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borish, tugallangan ilmiy-tadqiqot ishlarini ta’lim, fan va ishlab chiqarish bilan integratsiyasini ta’minlash;
· Kafedra o‘qituvchilarining shaxsiy ish rejalaridagi o‘quv, ilmiy-uslubiy, ilmiy-tadqiqot, ma’naviy-ma’rifiy va tashkiliy-uslubiy ishlarini ko‘rib chiqish, tajribali o‘qituvchilar faoliyatini o‘rganish, umumlashtirish, ilg‘or tajribalarini ommalashtirishga qaratilgan ishlarni tashkil etish;
· Zamonaviy pedagogik va axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish, pedagogik faoliyat bilan shug‘ullanishni boshlagan yosh o‘qituvchilarga pedagogik malaka va ko‘nikmalarni egallashda yordam berish, axborot bazasini yaratish, o‘quv mashg‘ulotlarida zamonaviy o‘quv-texnika vositalaridan, yakka tartibda o‘qitish va mustaqil ta’lim olish uslublaridan samarali foydalanishni yo‘lga qo‘yish, o‘qitishni zamonaviy kompyuter texnikalari bilan jihozlangan maxsus o‘quv auditoriyalarda tashkil qilish bo‘yicha takliflar kiritish, masofali o‘qitish elementlarini rivojlantirish ishlarini amalga oshirish;
· Talabalarning qiziqishlarini e’tiborga olgan holda turli mavzular, yo‘nalishlar va ixtisosliklar bo‘yicha to‘garaklar tashkil qilish, talabalarni darsdan bo‘sh vaqtini unumli va foydali mehnat bilan band qilishga qaratilgan tadbirlarni amalga oshirish; · Universitetning axborot-resurs markazini kafedra ta’lim yo‘nalishlari va mutaxassisliklariga oid yangi o‘quv, ilmiy-texnikaviy va davriy adabiyotlar bilan uzluksiz to‘ldirib borilishini va yangilanishini doimiy nazorat qilish;
· Oliy ta’limning davlat ta’lim standartlariga muvofiq tuzilgan o‘quv rejalardagi fanlar bo‘yicha belgilangan mashg‘ulot turlarini yuksak nazariy, ilmiy-uslubiy va kasbiy darajada o‘tkazish, ta’lim sifatini ta’minlash;
· Talabalar bilimining reyting nazoratini joriy etish, talabalarning auditoriyadan tashqari ishlarini tashkil etish bo‘yicha tadbirlar o‘tkazish;
· Rivojlangan demokratik davlatlar darajasidagi yuksak ma’naviy va axloqiy talablarga javob beruvchi yuqori malakali raqobatbardosh kadrlarni tayyorlash;
· Kafedra fanlari bo‘yicha o‘quv dasturlarni ishlab chiqish va belgilangan tartibda tasdiqqa taqdim etish, shuningdek turdosh kafedralar tomonidan tayyorlangan o‘quv dasturlarga taqriz va xulosalar tayyorlash;
· Darslik, o‘quv, uslubiy va ko‘rgazmali qo‘llanmalarni tayyorlash, qayta nashr etiladigan darslik, o‘quv qo‘llanma va o‘quv-uslubiy adabiyotlar, shu jumladan xorijiy olimlar bilan hammualliflikda yaratilgan adabiyotlarga xulosalar tuzish;
· Iqtidorli talabalarni tanlash va ularni tarbiyalash, olimpiada va tanlovlarda, shu jumladan “Iste’dod” jamg‘armasi va davlat grantlari tanlovida ishtirok etishga tayyorlash, talabalarning mustaqil ishlash shakl va uslublarini takomillashtirish bo‘yicha choralar ko‘rish;
· Talabalar ilmiy-ijodiy faoliyatini tizimli asosda tashkil etish, iqtidorli talabalarni aniqlash va ularni ilmiy tadqiqotlarga jalb etish, ilmiy-tadqiqot ishlarini individual va jamoa bo‘lib bajarishga o‘rgatish, ularning ilmiy-ijodiy faoliyatini ro‘yobga chiqarish uchun zarur tashkiliy, uslubiy va moddiy-texnikaviy shart-sharoitlarni yaratish;
· Mehnat qonunchiligida belgilangan boshqa majburiyatlar va huquqlardan foydalanish;
· Kafedra mudiri elchixonalar, chet el tashkilotlari hamda chet mamlakatlar vakillari ishtiroki bilan o‘tkaziladigan tadbirlarini yuqori tashkilotlar tomonidan belgilangan tartibda xalqaro aloqalar Kengashi qarori bilan yoki istisno tariqasida rektor farmoyishi asosida yuqori tashkilotlar orqali amalga oshiradi.
· Universitet jamoat ishlarida qatnashish va jamoat topshiriqlarini bajarishni o‘z zimmasiga olish hamda kafedra xodimlarini faol ishtirok etishini ta’minlash;

Ulliyeva Sanobar Haydarovna
По результатам научных исследований опубликовала 65 научных статей, 1 учебник, 2 учебных пособия, 5 методических пособий. С.Уллиева победительница международных конкурсов «Лучший преподаватель года», «Молодой учёный года».
Продолжая традиции наставника-ученика, с целью привлечения молодежи к научным исследованиям под научным руководством С. Уллиевой студенты приняли участие в предметных олимпиадах, в нескольких международных научно-исследовательских конкурсах таких как «Студент года», «Лучшая исследовательская работа», «Лучшая научно-исследовательская работа» и заняли почетные I-е места.
• Обеспечение исполнения Закона Республики Узбекистан «Об образовании», указов, распоряжений, постановлений Президента и  Кабинета Министров, решений Коллегии, приказов, инструкций, модемограмм и телефонограмм Министерства высшего образования, науки и инноваций, а также приказов ректора;
•  Обеспечение изучения   тенденций системы образования развитых стран, разработка и внедрение современных методов и новых педагогических технологий в реализацию задач, указанных в Законе “Об образовании”, “Национальной программе подготовки кадров” и в других образовательных законах, постановлениях и указах Президента и Правительства Республики Узбекистан;
• Бережное отношение и рациональное использование имущества учреждения;
• Участие в обсуждении и решении вопросов, касающихся деятельности кафедры в масштабах всего университета;
• Утверждение плана работы кафедры, индивидуальных планов работы профессорско-преподавательского состава и сотрудников и иных документов на основании инструкций в рамках деятельности кафедры;
•    Распределение учебных нагрузок педагогического персонала кафедры, и контроль за их своевременным и качественным исполнением;
• Внесение в установленном порядке предложений руководству университета об обеспечении приема на работу педагогических кадров на конкурсной основе, их материальном и моральном стимулировании, а также о применении дисциплинарных взысканий;
• Требовать от соответствующих сервисных подразделений вуза обеспечения необходимых условий для проведения учебно-воспитательного и научно-исследовательского процесса на должном уровне;
• Подготовка в установленном порядке и в установленные сроки отчета кафедры о деятельности за учебный год, отчетность на заседаниях Ученого совета факультета и Совета университета
• Проведение НИОКР в соответствии с утвержденным планом, обеспечение интеграции выполненных НИОКР с образованием, наукой и производством;
• Рассмотрение индивидуальных планов преподавателей кафедры по учебной, научно-методической, научно-исследовательской, духовно-просветительской и организационно-методической работе организация работы, направленной на изучение, обобщение, популяризацию передового опыта работы опытных преподавателей; организация работы, направленной на изучение, обобщение и распространение передовых практик опытных преподавателей
• Внедрение современных педагогических и информационно-коммуникационных технологий в учебный процесс, оказание помощи молодым педагогам, занимающимся педагогической деятельностью в приобретении педагогических навыков и умений,  в эффективном использовании современных методов обучения,  в создании информационной базы, налаживании эффективного использования в учебной деятельности современных учебно-технических средств, методов индивидуального обучения и самостоятельного обучения, проведение обучения в специальных учебных аудиториях, оснащенных современной компьютерной техникой. внесение предложений по организации, проведению работ по разработке элементов дистанционного обучения;
• Мониторинг за организацией кружков по различным темам, направлениям и специальностям, видам занятий с учетом интересов студентов, осуществление мероприятий, направленных на продуктивную и полезную работу студентов в свободное от занятий время;
• Обеспечение постоянного мониторинга  и обновления Информационно-ресурсного центра Университета новой учебной, научно-технической и периодической литературой по направлениям и специальностям кафедры
• Проведение на высоком теоретическом, научно-методическом и профессиональном уровне установленных видов обучения по предметам в учебных планах, разработанных в соответствии с государственными образовательными стандартами высшего образования, обеспечение качества образования;
• Внедрение рейтингового контроля знаний учащихся, проведение мероприятий по организации внеаудиторной работы учащихся;
• Подготовка высококвалифицированных конкурентоспособных кадров, отвечающих высоким морально-этическим требованиям на уровне развитых демократий;
• Разработка и представление на утверждение в установленном порядке учебных программ по дисциплинам кафедры, а также подготовка обзоров и заключений по учебным программам, подготовленным смежными кафедрами;
• Подготовка учебников, учебных, методических и наглядных пособий, составление резюме переиздаваемого учебника, учебно-методической и учебно-методической литературы, включая литературу, созданную в соавторстве с зарубежными учеными;
• Отбор и воспитание одаренных учащихся, подготовка к участию в олимпиадах и конкурсах, в том числе в конкурсе Фонда “Талант” и государственных грантах, принятие мер по совершенствованию форм и методов самостоятельной работы учащихся;
• Систематическая организация научно-творческой деятельности студентов, выявление одаренных студентов и привлечение их к научным исследованиям, обучение выполнению научно-исследовательских работ индивидуально и коллективно, создание необходимых организационных, методических и материально-технических условий для реализации их научно-творческой деятельности;
• Осуществление иных обязанностей и прав, установленных трудовым законодательством;
• Заведующий кафедрой проводит мероприятия с участием посольств, иностранных организаций и представителей зарубежных стран через вышестоящие организации в порядке, установленными этими организациями, по решению Совета по международным отношениям или, в качестве исключения, на основании приказа ректора.
• Принимать участие в общественных работах университета и выполнять общественные задачи, а также обеспечить активное участие сотрудников кафедры в выполнении этих задач;