Allayarova Dilfuza Klichevna
Allayarova Dilfuza Klichevna 1968-yil 7-fevralda Samarqand viloyat Juma shahrida tug‘ilgan. 1985-yilda Juuma shahridagi 21-maktabni tamomlagan. 1985-yilda V.I.Lenin nomidagi Toshkent davlat universitetiga o‘qishga kirib, 1990-yilda ushbu oliygohni filolog-mutaxassis, rus tili o‘qituvchisi sifatida tugatgan.
2019-yil fevral oyidan boshlab hozirgi kungacha Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetining "O‘zbek va rus tillari" kafedrasida rus tili o‘qituvchisi sifatida faoliyat yuritib kelmoqda.
Mehnat faoliyati davomida 25 dan ortiq ilmiy va ilmiy-uslubiy ishlarni chop etgan, jumladan, 10 ta maqola O‘zbekiston Fanlar akademiyasi tomonidan tan olingan jurnallarda, 7 ta xalqaro va 5 ta respublika ilmiy-amaliy anjumanlarida, impakt-faktorli jurnallarda nashr etilgan. 2024-yilda "Rus tilidan mashqlar to‘plami" metodik qo‘llanmasini nashr etgan, kafedra o‘qituvchilari bilan birgalikda test mashqlari to‘plamini tayyorlagan.
Allayarova D.K. universitetda mavjud o‘quv yuklamalaridan kelib chiqqan holda talabalar uchun rus tili fanidan sifatli amaliy tayyorgarlik o‘tkazadi, zamonaviy pedagogik, innovatsion va axborot texnologiyalaridan foydalanadi.

Allayarova Dilfuza Klichevna
Аллаярва Дилфуза Клычевна родилась 7 февраля 1968 года в городе Джуме Самаркандской области. В 1985 году поступила в Ташкентский государственный университет имени В.И.Ленина,  в 1990  году закончила данное учебное заведение по специальности филолог-преподаватель русского языка. С октября 2019 года  по настоящее время работает преподавателем русского языка  на кафедре « Узбекского, русского языков» в Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий.
За время своей трудовой деятельности опубликовала более 25 научных и научно-методических работ, в том числе 10 статьи в журналах, признанных   Академией наук, 7 зарубежных и 5 отечественных научно-практических конференциях, журналах с импакт-фактором, в 2024 году выпустила методическое пособие « Сборник упражнений по русскому языку», совместно с преподавателями кафедры выпустили «Сборник тестовых упражнений».
Аллаярова Д.К. проводит качественную практическую подготовку по предмету русский язык для студентов, исходя из существующей нагрузки в университете, используя новые педагогические, инновационные и информационные технологии.