Allayarova Dilfuza Klichevna
Allayarova Dilfuza Klichevna 1968-yil 7-fevralda Samarqand viloyat Juma shahrida tug‘ilgan. 1985-yilda Juuma shahridagi 21-maktabni tamomlagan. 1985-yilda V.I.Lenin nomidagi Toshkent davlat universitetiga o‘qishga kirib, 1990-yilda ushbu oliygohni filolog-mutaxassis, rus tili o‘qituvchisi sifatida tugatgan.
2019-yil fevral oyidan boshlab hozirgi kungacha Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetining "O‘zbek va rus tillari" kafedrasida rus tili o‘qituvchisi sifatida faoliyat yuritib kelmoqda.
Mehnat faoliyati davomida 25 dan ortiq ilmiy va ilmiy-uslubiy ishlarni chop etgan, jumladan, 10 ta maqola O‘zbekiston Fanlar akademiyasi tomonidan tan olingan jurnallarda, 7 ta xalqaro va 5 ta respublika ilmiy-amaliy anjumanlarida, impakt-faktorli jurnallarda nashr etilgan. 2024-yilda "Rus tilidan mashqlar to‘plami" metodik qo‘llanmasini nashr etgan, kafedra o‘qituvchilari bilan birgalikda test mashqlari to‘plamini tayyorlagan.
Allayarova D.K. universitetda mavjud o‘quv yuklamalaridan kelib chiqqan holda talabalar uchun rus tili fanidan sifatli amaliy tayyorgarlik o‘tkazadi, zamonaviy pedagogik, innovatsion va axborot texnologiyalaridan foydalanadi.

Allayarova Dilfuza Klichevna
Allayarova Dilfuza Klichevna was born on Febral 7, 1968, in the city of Samarkand. In 1985, she graduated from School No. 21 in Samarkand. In 1985, she entered V.I.Lenin Tashkent State University, and in 1990, she graduated from this institution with a degree in Philology, specializing as a teacher of the Russian language.
Since Oktobr 2019, she has been working as a Russian language teacher in the Department of "Uzbek and Russian Languages" at the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry, and Biotechnology.
During her career, she has published more than 25 scientific and methodological works, including 10 articles in journals recognized by the Academy of Sciences, 7 international and 5 national scientific-practical conferences, and impact-factor journals. In 2024, she published a methodological guide, "Collection of Exercises in the Russian Language," and, together with the faculty of the department, released a collection of test exercises.
Allayarova.D.K provides high-quality practical training in the Russian language for students, based on the existing curriculum at the university, using modern pedagogical, innovative, and information technologies.