Karoboyev Suxrob Mustafakulovich
• O’zbekistonning Markaziy Osiyo davlatlari bilan madaniy sohadagi hamkorlik aloqalari (1917-2025) "07-00-01 - O'zbekiston tarixi" ixtisosligi
Karoboyev Suxrob 2003 yilda  Jizzax davlat pedagogika instituti Tarix fakultetining “Tarix, davlat va huquq asoslari” yo’nalashi bo’yicha bakalavr bosqichini, 2012-yil Samarqand davlat universiteti Tarix fakultetining “Tarixshunoslik, manbashunoslik va tarixiy tadqiqotlar” yo’nalishi bo’yicha magistratura bosqichini tomomlagan.
Barcha o`quv shakllari boʻyicha oily ta`limning davlat ta`lim standartlariga muvofiq tuzilgan oʻquv rejalarda belgiliangan ma’ruza, seminar va boshqa turdagi mashgʻulotlarni yuksak nazariy, ilmiy uslubiy va kasbiy darajada o`tkazish;
Iqtidorli talabalar bilan ishlash, ularni olimpiada va tanlovlarda ishtirok etishga tayorlash;
1996-1999 yy. - Jizzax viloyati Baxmal tumani “O’zbekiston” fermer xo‘jaligi ishchisi
1999-2003 yy. - Jizzax davlat pedagogika instituti talabasi
2003-2009 yy. - Jizzax viloyati Baxmal tumani 36 –o‘rta ta’lim maktabi o‘qituvchisi
2009-2010 yy. - Jizzax transport, aloqa kasb-hunar kolleji oqituvchisi
2010-2012 yy. - Samarqand 1-son pedagogika kasb hunar kolleji o‘qituvchisi
2012-2018 yy. - Samarqand qishloq xo‘jalik instituti gumanitar fanlar kafedrasi o‘qituvchisi
2019-2020 yy. - Samarqand veternariya meditsinasi instituti “Gumanitar fanlar, madaniyat va jismoniy tarbiya” kafedrasi o‘qituvchisi
2021y–2022 - yy Samarqand veterinariya meditsinasi institutining  “Gumanitar fanlar,  madaniyat va jismoniy tarbiya” kafedrasi o‘qituvchisi
2022 y. - h. v.  - Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti “Ijtimoiy- gumanitar fanlar, jismoniy madaniyat va sport” kafedrasi o‘qituvchisi.

Karoboyev Suxrob Mustafakulovich
• Cooperation relations of Uzbekistan with the countries of Central Asia in the field of culture (1917-2025) specialty “07-00-01 – History of Uzbekistan”
In 2003, Karoboev Sukhrob graduated from the history department of the Jizzakh State Pedagogical Institute with a degree in “History, state and fundamentals of law”, and in 2012 he graduated from the master’s program of the history department of Samarkand State University with a degree in “History, source studies and historical research”.
Conducting lectures, seminars and other types of training at a high theoretical, scientific, methodological and professional level, provided for by the educational programs of family education in accordance with the state educational standards of all forms of education;
Guiding professional practice and course projects of students, as well as their independent work;
Organizing extracurricular activities for students;
Preparing textbooks, educational, methodological and demonstration manuals;
Working with talented students, preparing them for participation in Olympiads and competitions;
Conducting research work in accordance with the approved plan;
Guiding the research work of students;
In the process of conducting classes using modern educational equipment and conducting them individually.
1996-1999 - Worker at the state farm "Uzbekistan", Bakhmal district, Jizzakh region.
1999-2003 - Student at the Jizzakh State Pedagogical Institute.
2003-2009 - Teacher at secondary school No. 36 in the Bakhmal district of the Jizzakh region.
2009-2010 - Teacher at the Jizzakh transport, professional college of communications
2010-2012 - Postgraduate student at the Samarkand State University.
2010-2012 - Teacher at the Samarkand Pedagogical Professional College No. 1.
2012-2018 - Teacher at the Department of Humanities at the Samarkand Agricultural Institute
2019-2020 - Lecturer at the Department of Humanities, Culture and Physical Education at the Samarkand Institute of Veterinary Medicine
2021-2022 - Lecturer at the Department of Humanities, Culture and Physical Education at the Samarkand Institute of Veterinary Medicine.
2022 - 2023 - Lecturer at the Department of Social and Humanitarian Sciences, Physical Education and Sports at the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnology.