USTOZLIK MAQOMI ULUGʻ
Ota - ona ruhimizning Arshi A’lodan yerga tushishiga sababchi bo‘lishsa, ustozlar uni yana yuqori sari yuksalishiga sababchi bo‘larkan.
Ustozlar ana shunday buyuk Inson. Biz ana shu Insonlar tufayli bugungi darajamizga, maqomimizga erishganmiz, buni tan olaylik.
Qo‘limizga qalam tutqazgan, harf tanitgan, dunyoni anglatgan Ustoz – murabbiylarimizning zahmatli mehnati, mashaqqati va hoxish – irodasi natijasi o‘laroq, biz bugun dunyoga yuz tutdik.
Dunyoda kasblar ko‘p, ammo ularning orasida eng ulug‘i – Ustozlik maqomidir. Erishganlarimizda ularning halol haqqi bor, azizlar!
Mamlakatimizda 1 oktyabr - O‘qituvchilar va murabbiylar kuni umumxalq bayrami sifatida uzoq yillardan buyon keng nishonlab kelinmoqda. Ming-minglab murg‘ak qalblarga ezgulik yog‘dusini sochadigan, o‘z o‘quvchilariga hayot maktabini beradigan, hoh u oliy ta’limda bo‘lsin, hoh xalq ta’limida yoki maktabgacha tarbiya muassasasidami – eng mo‘tabar zot - o‘qituvchi va murabbiylarimizga, Ustozlarga bugungi kasb bayramingiz muborak bo‘lsin, deymiz!
Samarqand davlat veterinariya medisinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida ayni kunda 400 nafarga yaqin professor - o‘qituvchilar 6000 nafarga yaqin yoshlarga ta’lim – tarbiya berishmoqda. Ularning har birining o‘z uslubi va dars o‘tish metodikasi va boshqa jihatlari mavjud, albatta. Ular ilmiy faoliyat bilan birgalikda malakatimiz iqtisodiyoti, qishloq xo‘jaligi, veterinariya, chorvachilik va biotexnologiya sohalari uchun malakali va raqobatbardosh kadrlar tayyorlashdek muqaddas vazifani chin ko‘ngildan ado etishmoqda.
Universitet jamoasi va shaxsan o‘z nomimdan yurtimizdagi barcha Ustoz va murabbiylarni kasb bayrami bilan muborakbod etaman. Bu sharafli nomni ulug‘lab kelayotgan barcha vatandoshlarimizni chin qalbimdan tabriklayman!
Yuksak mas’uliyatli, mashaqqatli va sharafli mehnatingizda zafarlar, oilaviy hayotingizda esa, omad yor bo‘lishini tilayman.
Bugun hayot bo‘lgan Ustozlarimizning umri ziyoda bo‘lsin!
Olamdan o‘tganlarining oxiratlari obod bo‘lsin!
Yoshlarning bilim va malakasini oshirishga qo‘shayotgan samarali mehnatingiz uchun tashakkur bildiraman.

ВЕЛИКИЙ СТАТУС - НАСТАВНИК
Если наши родители виновники падения наших душ с Трона Совершенства, то учителя становятся виновниками подняться им ещё выше. Наставники — вот такие выдающиеся Люди.
Давайте признаем, что благодаря именно этим людям, мы достигли нынешнего уровня и статуса.
В результате кропотливой работы, кропотливого труда и желания наших наставников, которые дали нам в руки ручку, познакомили нас с буквами, дали познать мир, благодаря им мы сегодня столкнулись с окружающим нас миром.
В мире много профессий, но величайшая среди них – статус Наставника. Он имеют честное право на наши достижения, дорогие!
В нашей стране 1 октября – День учителя и наставника уже много лет широко отмечается как национальный праздник.
Проливающий дождь добра на тысячи и тысячи молодых сердец, который дает своим ученикам школу жизни, пусть это будет высшее учебное заведение, пусть средняя школа или же дошкольное учебное заведение – самому уважаемому – учителю и наставнику поздравление, с сегодняшним профессиональным праздником Вас, уважаемые Наставники.
В настоящее время в Самаркандском университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий 400 профессоров и учителей обучают около 6000 студентов. Конечно же, у каждого из них свой стиль и метод преподавания и другие аспекты. Вместе с научной деятельностью они выполняют священную задачу подготовки квалифицированных и конкурентоспособных кадров для экономики, сельского хозяйства, ветеринарии, животноводства и биотехнологий нашей страны.
От имени коллектива Университета, а также лично от своего имени поздравляю всех учителей и наставников нашей страны с профессиональным праздником. Искренне поздравляю всех наших соотечественников, чтящих это почётное имя!
Желаю вам успехов в вашем ответственном, нелегком и почетном труде, удачи в семейной жизни. Пусть жизнь наших ныне живущих учителей будет долгой!