OCHIQ-OSHKORA, MULOQOT TARZIDA O‘TGAN UCHRASHUV MUAMMOLARGA YECHIM, ISTIQBOLLI REJALARGA YO‘L OCHDI
Samarqand davlat veterinariya medisinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti “Madaniyat saroyi"da universitet va uning filiallari, texnikum hamda akademik litsey jamoalari ishtirokida universitet rektori, professor Yunusov Xudaynazar Beknazarovich tomonidan yangi 2024-2025 o‘quv yiliga tayyorgarlik holati va amalga oshiriladigan istiqbolli rejalar bo‘yicha ochiq muloqot uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda universitet rektori mamlakatimizda olib borilayotgan yoshlarga oid davlat siyosatining mazmun-mohiyati va uning maqsadi haqida fikr bildirib, yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik holati va amalga oshiriladigan istiqbolli rejalar bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirib o‘tdi.
Ta’kidlandiki, universitetga 2024-2025-o‘quv yili uchun bakalavriatning kunduzgi ta’lim yo‘nalishiga 401 nafar abituriyent davlat granti, 768 nafari to‘lov-kontrakt asosida o‘qishga qabul qilinib, sirtqi ta’lim yo‘nalishiga 13 nafar abituriyent davlat granti, 652 nafari to‘lov-kontrakt asosida talabalikka tavsiya etildi. Shuningdek, universitetda shu o‘quv yilidan yangi “Oziq-ovqat texnologiyasi”, “Menejment” yo‘nalishlari ochildi.
O‘quv yiliga tayyorgarlik borasida o‘quv auditoriyalar, AKT jihozlari, laboratoriyalar, amaliy mashg‘ulot  va seminar xonalari, vivariylar inventarizatsiyadan o‘tkazilib, ishchi holatga keltirildi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 yil 8 maydagi 3703-sonli qaroriga asosan universitetning 1310 o‘rinli bosh o‘quv binosi mukammal ta’mirlandi. Binoda 175 ta o‘quv xonasi, 150 o‘rinli axborot resurs markazi, 450 o‘rinli faollar zali, 420 o‘rinli yopiq sport majmuasi mavjud.
Universitetda 400 va 450 o‘rinli talabalar turar joyi mavjud. Bu yil yana ikkita yotoqxona foydalanishga topshirilish arafasida turibdi. Ular ham ishga tushsa, talabalar turar joyi 1300 o‘rin atrofida bo‘ladi. Shuningdek, davlat-xususiy sheriklik asosida ham talabalar yotoqxonalari qurilyapti. Buning natijasida tlabalar turar joyiga bo‘lgan ehtiyoj 40-50 foizga qoplanadi. Shuningdek, universitetda yangi o‘quv yilidan boshlaab “Registratsiya ofisi” ishga turishiladi.
Universitet hududidagi 12 ta  zamonaviy  veterinariya, chorvachilik va biotexnologiyalar sohasiga tegishli  Jahon banki tomonidan berilgan laboratoriyalar inventarizatsiyadan o‘tkazilib,  yangi o‘quv yiliga tayyorlandi.  Islom taraqqiyot banki tomonidan kimyo, qishloq xo‘jalik mahsulotlarini saqlash va qayta ishlash texnologiyasi laboratoriyalari qo‘shimcha jihozlar bilan ta’minlanib, ishchi holga keltirildi. O‘quv jarayonida ta’lim sifatini oshirish uchun Veterinariya  meditsinasi bo‘yicha mobil veterinariya xizmati, veterinariya telemeditsinasi, veterinariya vivariy o‘tkaziladigan  diagnostika, davolash, jarrohlik jarayonlarni monioringini yuritish, jarayonlarni auditoriyalarda, filiallarda onlayn kuzatib borish imkoniyati yaratildi.
So’ngra universitet prorektorlari so’zga chiqib o’z yo’nalishlari bo’yicha erishilgan yutuqlar va mazkur o’quv yiliga tayyorgarlik, rejalar haqida so'z yuritishdi. Shuningdek, uchrashuvda universitet filiallari, texnikum hamda akademik litseyda yangi o‘quv yiliga tayyorgarlik borasida olib borilgan ishlar, kelgusidagi rejalar haqida fikrlar tinglandi. Suhbat asnosida universitet rektori tomonidan talabalarni turar joy bilan ta’minlashga jiddiy e’tibor qaratilishi, texnikumlarni bitirayotgan talabalarni universitetga suhbat asosida qabul qilinishi kabi berilayotgan imkoniyatlar xususida tushunchalar berish, rahbarlarning har bir xodim va talaba bilan indivudal ishlash lozimligi ta’kidlandi.
Ochiq-oshkora, muloqot tarzida o‘tgan uchrashuvda berilgan savollarga mas’ullar tomonidan batafsil javob berilib, yechimini kutayotgan muammolar yuzasidan tegishlicha ko‘rsatmalar berildi.

A MEETING HELD IN AN OPEN, COMMUNICATIVE STYLE SOLUTIONS TO PROBLEMS, OPENED THE WAY TO PROMISING PLANS
In the "Palace of Culture" of the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Livestock and Biotechnologies, the state of preparation for the new 2024-2025 academic year and prospective plans for the new 2024-2025 academic year were presented by the rector of the university, professor Yunusov Khudaynazar Beknazarovich, with the participation of the university and its branches, technical school and academic lyceum teams.  an open dialogue meeting was held.
At the meeting, the rector of the university expressed his opinion about the content and purpose of the state policy regarding youth conducted in our country, the state of preparation for the new academic year and the prospective plans to be implemented.
It was noted that for the 2024-2025 academic year, 401 applicants for full-time bachelor's education were admitted to the university on the basis of a state grant, 768 were accepted for study on the basis of a fee-contract, and 13 were accepted for part-time education.  1 applicant was recommended for studentship on the basis of a state grant, 652 on a fee-contract basis.  Also, new courses "Food technology" and "Management" were opened at the university from this academic year.
In preparation for the academic year, educational auditoriums, ICT equipment, laboratories, practical training and seminar rooms, vivariums were inventoried and put into working condition.  According to the decision of the President of the Republic of Uzbekistan No. 3703 dated May 8, 2018, the main educational building of the university with 1310 seats was completely renovated.  The building has 175 classrooms, an information resource center with 150 seats, a hall of activists with 450 seats, and an indoor sports complex with 420 seats.
The university has student accommodation with 400 and 450 beds.  Two more dormitories are about to be commissioned this year.  If they start working, there will be around 1300 student accommodation.  Also, student dormitories are being built on the basis of public-private partnership.  As a result, 40-50% of students' housing needs are covered.  Also, the "Registration Office" will start working at the university starting from the new academic year.
12 modern veterinary, animal husbandry and biotechnology laboratories on the territory of the university given by the World Bank were inventoried and prepared for the new academic year.   The laboratories of chemistry, storage and processing technology of agricultural products were provided with additional equipment and made operational by the Islamic Development Bank.  In order to improve the quality of education in the educational process, a mobile veterinary service in veterinary medicine, veterinary telemedicine, monitoring of diagnostic, treatment, and surgical processes in veterinary vivarium, online monitoring of processes in auditoriums and branches was created.
Then the vice-rectors of the university gave a speech and talked about the progress achieved in their fields, preparations and plans for this academic year.  Also, at the meeting, opinions were heard about the work carried out in preparation for the new academic year in the branches of the university, the technical school and the academic lyceum, as well as the future plans.  During the interview, it was emphasized that the rector of the university should pay serious attention to the provision of accommodation for students, give ideas about the opportunities provided, such as the admission of students graduating from technical schools to the university based on an interview, and the need for leaders to work individually with each employee and student.
During the meeting, which took place in an open and dialogic manner, the officials gave detailed answers to the questions and gave appropriate instructions regarding the problems awaiting solution.