O‘zbekiston respublikasi Korrupsiyaga qarshi milliy kengashi majlisining 2023-yil 23-avgustdagi 10-sonli bayonnomasi bilan tasdiqlangan “9-dekabr – xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni”ga bag‘ishlangan “aksilkorrupsiya oyligi” doirasida korrupsiya taraqqiyot kushandasi mavzusida davra suhbati o'tkazildi.
Korrupsiya dunyo miqyosida hal etilishi lozim bo'lgan global muammolardan biridir. Ushbu illat har qanday davlat va jamiyatning siyosiy-iqtisodiy rivojlanishiga jiddiy putur yetkazadi, inson huquq va erkinliklarining poymol bo'lishiga olib keladi.
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti sirtqi bo'lim talabalari (jami 120 nafar) bilan Universitet Korrupsiyaga qarshi kurashish "KOMPLAENS NAZORAT" tizimini boshqarish bo‘limi boshlig‘i F.Turayev va Talabalar orasida ijtimoiy-ma'naviy muxit barqarorligini ta’minlashga ma’sul bo‘lgan rektor maslahatchisi Z.Shodmonov bilan hamkorlikda davra suhbati tashkil etdilar. Korrupsiyaga qarshi kurashishda ta’lim muassasalarida korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi huquqiy ta’lim va tarbiya masalalari bugunning muhim vazifalaridan biri ekanligi, chunki huquqiy ong va huquqiy madaniyati yuksak bo'lgan va huquqiy ta’lim va tarbiya jihatdan yetuk bo'lgan insonlar salbiy illat bo'lmish korrupsiyaga yo'l qo'ymasliklari haqida korrupsiya jamiyatni turli yo'llar bilan iskanjaga oladigan dahshatli illat ekanligi, mazkur illat demokratiya va huquq ustuvorligi asoslariga putur yetkazishi haqida fikrlar almashildi. F.Turayev o'z so'zida: "Korrupsiya mamlakat taraqqiyotini ortga surib, kelajakni xavf ostida qoldiradigan kuch ekanligini, ayniqsa, ta'lim sohasidagi korrupsion holatlar bugungi kunda yetuk mutaxassislar, jahon andozasi darajasidagi kadrlar tayyorlashni asosiy maqsad qilib olgan mamlakatimiz oldida turgan dolzarb masalalardan biri ekanligini ta'kidlab o'tdi.
Shuningdek, dunyoda rivojlanish va taraqqiyot yo'lini tanlagan har bir davlat eng avvalo korrupsiya, ta'magirlik, poraxo'rlik kabi salbiy illatlarga qarshi murosasiz kurash olib borishi lozimligini ta'kidladi. Talaba-yoshlar o'rtasida Korrupsiyaga qarshi murosasiz munosabatni shakllantirish maqsadida o'tkazilgan ushbu davra suhbatida talabalar o'zlarining fikr-mulohazalari bilan faol ishtirok etishdi.
Ushbu targ'ibot tadbirlarida talabalar faol ishtirok etib, ta’lim jarayonida va jamiyat hayotidagi boshqa sohalarda korrupsion holatlarga guvoh bo'lganda yoki ushbu holatlarga bevosita duch kelganda qanday yo'l tutish kerakligi to'g'risida ma’lumotga ega bo'lishdi va mavzu doirasida shaxsiy fikrlarini bildirishdi hamda o'zlarini qiziqtirgan savollarga tegishli javoblar olishdi. Targ‘ibot tadbirlari davom etmoqda.

As part of the "anti-corruption month" dedicated to "December 9 - the International Anti-Corruption Day", approved by the minutes of the meeting of the National Anti-Corruption Council of the Republic of Uzbekistan No. 10 of August 23, 2023, a roundtable discussion was held on the topic of the development of corruption.
Corruption is one of the global problems that need to be solved on a global scale. This vice seriously harms the political and economic development of any state and society, and leads to the violation of human rights and freedoms.
With students of the part-time department of the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Livestock and Biotechnologies (120 people in total) with F. Turaev, the head of the management department of the University's anti-corruption "COMPLAENCE CONTROL" system, and Z. Shodmonov, the rector's adviser responsible for ensuring the stability of the social and moral environment among students organized a roundtable discussion in cooperation.
In the fight against corruption, the issues of legal education and training in the field of combating corruption in educational institutions are one of the important tasks of today, because people with high legal consciousness and legal culture and mature in terms of legal education and training do not allow corruption, which is a negative evil, to torture the society in various ways. opinions were exchanged that it is a terrible disease, that this disease undermines the foundations of democracy and the rule of law.
In his words, F.Turaev emphasized that corruption is a force that slows down the country's development and endangers the future, especially corrupt situations in the field of education are one of the urgent issues facing our country today, which has the main goal of training mature specialists and world-class personnel.
He also emphasized that every country that chooses the path of development and progress in the world should first of all fight against negative evils such as corruption, bribery and bribery. Students actively participated with their opinions in this roundtable discussion, which was held with the aim of forming an uncompromising attitude against corruption among students.
Students took an active part in these promotional events, got information about what to do when they witness corrupt situations in the educational process and other areas of public life, or when they directly encounter these situations, expressed their personal opinions on the topic, and received relevant answers to their questions. Promotional activities are ongoing.