O‘zbekiston respublikasi Korrupsiyaga qarshi milliy kengashi majlisining 2023-yil 23-avgustdagi 10-sonli bayonnomasi bilan tasdiqlangan “9-dekabr – xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni”ga bag‘ishlangan “aksilkorrupsiya oyligi” doirasida korrupsiya taraqqiyot kushandasi mavzusida davra suhbati o'tkazildi.
Korrupsiya dunyo miqyosida hal etilishi lozim bo'lgan global muammolardan biridir. Ushbu illat har qanday davlat va jamiyatning siyosiy-iqtisodiy rivojlanishiga jiddiy putur yetkazadi, inson huquq va erkinliklarining poymol bo'lishiga olib keladi.
Samarqand davlat veterinariya meditsinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universiteti sirtqi bo'lim talabalari (jami 120 nafar) bilan Universitet Korrupsiyaga qarshi kurashish "KOMPLAENS NAZORAT" tizimini boshqarish bo‘limi boshlig‘i F.Turayev va Talabalar orasida ijtimoiy-ma'naviy muxit barqarorligini ta’minlashga ma’sul bo‘lgan rektor maslahatchisi Z.Shodmonov bilan hamkorlikda davra suhbati tashkil etdilar. Korrupsiyaga qarshi kurashishda ta’lim muassasalarida korrupsiyaga qarshi kurashish sohasidagi huquqiy ta’lim va tarbiya masalalari bugunning muhim vazifalaridan biri ekanligi, chunki huquqiy ong va huquqiy madaniyati yuksak bo'lgan va huquqiy ta’lim va tarbiya jihatdan yetuk bo'lgan insonlar salbiy illat bo'lmish korrupsiyaga yo'l qo'ymasliklari haqida korrupsiya jamiyatni turli yo'llar bilan iskanjaga oladigan dahshatli illat ekanligi, mazkur illat demokratiya va huquq ustuvorligi asoslariga putur yetkazishi haqida fikrlar almashildi. F.Turayev o'z so'zida: "Korrupsiya mamlakat taraqqiyotini ortga surib, kelajakni xavf ostida qoldiradigan kuch ekanligini, ayniqsa, ta'lim sohasidagi korrupsion holatlar bugungi kunda yetuk mutaxassislar, jahon andozasi darajasidagi kadrlar tayyorlashni asosiy maqsad qilib olgan mamlakatimiz oldida turgan dolzarb masalalardan biri ekanligini ta'kidlab o'tdi.
Shuningdek, dunyoda rivojlanish va taraqqiyot yo'lini tanlagan har bir davlat eng avvalo korrupsiya, ta'magirlik, poraxo'rlik kabi salbiy illatlarga qarshi murosasiz kurash olib borishi lozimligini ta'kidladi. Talaba-yoshlar o'rtasida Korrupsiyaga qarshi murosasiz munosabatni shakllantirish maqsadida o'tkazilgan ushbu davra suhbatida talabalar o'zlarining fikr-mulohazalari bilan faol ishtirok etishdi.
Ushbu targ'ibot tadbirlarida talabalar faol ishtirok etib, ta’lim jarayonida va jamiyat hayotidagi boshqa sohalarda korrupsion holatlarga guvoh bo'lganda yoki ushbu holatlarga bevosita duch kelganda qanday yo'l tutish kerakligi to'g'risida ma’lumotga ega bo'lishdi va mavzu doirasida shaxsiy fikrlarini bildirishdi hamda o'zlarini qiziqtirgan savollarga tegishli javoblar olishdi. Targ‘ibot tadbirlari davom etmoqda.

В рамках месяца борьбы с коррупцией, посвященного «9 декабря – Международному дню борьбы с коррупцией», утвержденного Постановлением Национального совета Республики Узбекистан по противодействию коррупции № 10 от 23 августа 2023 г. Состоялся круглый стол на тему коррупции как убийцы развития.
Коррупция является одной из проблем, которые необходимо решать в глобальном масштабе. Это заболевание наносит серьезный вред политическому и экономическому развитию любого государства и общества, приводит к нарушению прав и свобод человека.
В Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологии со студентами заочного отделения (всего 120 человек) с заведующим кафедрой противодействия коррупции университета «КОМПЛАЙАНС-КОНТРОЛЬ» Тураевым Ф.А. организован круглый стол, совместно с помощником ректора З. Шодмоновым ответственного за обеспечение стабильности социально-нравственной среды среди студентов. В борьбе с коррупцией вопросы правового воспитания и подготовки кадров в сфере противодействия коррупции в образовательных учреждениях являются одной из важнейших задач современности, поскольку с точки зрения правового воспитания и подготовки вопрос коррупции явно не решён, это негативное загрязнение, а коррупция - это смешанное общество. Ф.Тураев подчеркнул, что коррупция задерживает развитие страны и угрожает будущему, особенно коррупция в сфере образования является одной из важнейших проблем, стоящих перед нашей страной, главной целью которой является подготовка зрелых специалистов, и персонала мирового уровня.
Он также подчеркнул, что каждое государство, выбирающее путь развития в мире, должно в первую очередь бороться с такими негативными пороками, как коррупция, жадность и взяточничество. Студенты активно выражали свое мнение за этим круглым столом, который проводился с целью формирования у студентов бескомпромиссного отношения к коррупции.
Студенты приняли активное участие в данных агитационных мероприятиях, где получили информацию о том, что делать, если они стали свидетелями коррупционных ситуаций в образовательном процессе и других сферах общественной жизни или непосредственно столкнулись с такими ситуациями, а также выразили свое личное мнение в рамках темы и получили ответы на интересующие их вопросы. Агитационные мероприятия продолжаются.