Xalqimiz tarix zarvaraqlari ayni kunlarda yana bir muhim siyosiy, ijtimoiy voqea - konstitusion islohotlar jarayonini o‘z sahifalariga muhrlaydi. Bu kun shunisi bilan muhimki, yangi tahrirda qabul qilinayotgan Asosiy Qonunimiz - Davlat Konstitusiyasi mamlakatimiz kelajagi - xalqimiz taqdirini belgilaydi. Samarqand davlat veterinariya medisinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida shu munosabat bilan Targ‘ibot Forumi tashkil etildi. Yangi tahrirdagi Konstitusiya O‘zbekiston jamiyatining evolyusion rivojlanishidan kelib chiqayotgan hayotiy zarurat bo‘lib, bu ish mamlakat, millat va xalq sifatida keyingi qadamlarimizni aniqlab olishimiz uchun g‘oyat ahamiyatli masala, adolatli jamiyat qurish yo‘lidagi ulkan qadamdir. Bu haqida universitet rektori, professor Yunusov o‘z ma’ruzasida alohida ta’kidlab o‘tdi. Umumxalq muhokamalarida 220 mingdan ziyod takliflar kelib tushganligi, takliflarning har to‘rttasidan bittasi loyihadan joy olganligi qayd etildi. Shu ma’noda yangilanayotgan Konstitusiya tom ma’noda xalq Konstitusiyasi bo‘layotganligi e’tirof etildi.
" Konstitusiyaviy qonun loyihasi bilan amaldagi Konstitusiyaga 27 ta yangi modda kiritilmoqda, moddalar soni 128 tadan 155 taga oshmoqda, Konstitusiyamizning amaldagi 275 ta normasi 434 taga ko‘paymoqda, ya’ni amaldagi Konstitusiyamiz 65 foizga yangilanmoqda". Yig‘ilishda Konstitusiyaga kiritilayotgan asosiy o‘zgarishlarning har biri bo‘yicha ma’ruzachilar tomonidan to‘xtalib o‘tildi, fikr - mulozimlar almashildi.
Seminarda ta’kidlanganidek, aholidan kelib tushgan takliflarning qariyb 20 foizi, ya’ni 18 mingtasi aynan parlamentni isloh qilish bilan bog‘liqdir. Shundan kelib chiqib, xalq hokimiyatchiligini kuchaytirish, xalq vakillik organi bo‘lmish parlamentning rolini va o‘rnini, mas’uliyatini oshirish, uning vakolatlarini yanada kengaytirish, umuman mamlakatimizda parlamentarizm, xalq hokimiyatchiligini yanada kuchaytirishga qaratilgan bir qator normalar loyihaga kiritilgan.
Yangilanayotgan Konstitusiyamizda xalqimizning 60%dan ortig‘ini tashkil qiluvchi yoshlarga berilayotgan e’tibor professor - o‘qituvchilar, yoshlar tomonidan mamnuniyat bilan qarshi olindi. Yoshlarning ta’lim olishi, uy-joyli bo‘lishi, tibbiy va ijtimoiy himoyasi, bandligi uchun shart-sharoitlar yaratish davlatning konstitusiyaviy majburiyati ekani belgilangani, Bosh qomusimizda yoshlar uchun alohida bob ajratilgani, shuningdek mazkur bobda davlatning majburiyati sifatida yoshlarni himoya qilish, ularning huquqlarini amalga oshirish uchun sharoitlar yaratish bo‘lsa, ota-onalarning majburiyati sifatida esa farzandlari voyaga yetguniga qadar nafaqat boqish va tarbiyalash, balki ularning ta’lim olishi, sog‘lom va har tomonlama kamol topishi uchun g‘amxo‘rlik qilishi belgilangani muhokama qilindi. Bu esa o‘z navbatida yosh avlod hayotini yaxshilash, ularning orzu-istaklarini ro‘yobga chiqarish hamda hayotda o‘z o‘rinlarini topishlari uchun imkoniyat yaratadi.
Oliy ta’lim tashkilotlariga akademik erkinlik, o‘zini o‘zi boshqarish, tadqiqotlar o‘tkazish va o‘qitish erkinligi huquqi taqdim etilishi, umuman Konstitusiyamizga ushbu normaning kiritilishi professor-o‘qituvchilar va talabalarning o‘quv jarayonidagi mustaqilligini ta’minlashga xizmat qilishi e’tirof etildi.
Seminarda Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Jahongir Tursagatov o‘z ma’ruzasi bilan ZOOM dasturi orqali ishtirok etdi. Shuningdek, Nukus va Toshkent filiallari jamoasi, texnikumlar va universitet qoshidagi akademik lisey mas’ullari ham masofaviy tarzda ishtirok etishib, o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashdilar.
30 aprel - Umumxalq Referendumi kuni yuqorida ta’kidlangan fikrlar o‘z isbotini topadi va xalqimiz o‘z hohish - irodasini namoyon etadi.

Another serious political and social event - the constitutional amendments - was sealed in the pages of the history of our nation. On this day, our Basic Law - the State Constitution, which is necessary and needs to be revised - has determined the future of our country - the leader of our people.
On this occasion, a Promotional Forum was organized at the Samarkand State University of Veterinary Medicine, Animal Husbandry and Biotechnology.
The newly revised Constitution is a vital necessity arising from the evolutionary development of the society of Uzbekistan, and this work is an extremely important issue for us to determine our next steps as a country, a nation and a people, a huge step towards building a just society.
The rector of the university, Professor Yunusov, emphasized this in his speech.
It was noted that more than 220,000 proposals were received during public discussions, and one out of every four proposals was included in the project. In this sense, it was recognized that the updated Constitution is literally becoming the People's Constitution.
With the draft constitutional law, 27 new articles are introduced into the current Constitution, the number of articles increases from 128 to 155, the current 275 norms of our Constitution are increased to 434, that is, our current Constitution is updated by 65%.
At the meeting, speakers discussed each of the main changes to the Constitution, opinions were exchanged.
As it was noted in the seminar, about 20 percent of the proposals received from the population, i.e. 18 thousand, are related to the reform of the parliament. Based on this, a number of norms aimed at strengthening the people's power, increasing the role and position and responsibility of the parliament, which is the people's representative body, further expanding its powers, and strengthening parliamentarism and people's power in our country as a whole, have been included in the project.
The attention paid to the youth, who make up more than 60% of our people, in our updated Constitution was welcomed by professors and teachers and young people. It is established that it is the constitutional obligation of the state to create conditions for education, housing, medical and social protection, and employment of young people, a separate chapter for youth has been set aside in our General Dictionary, as well as conditions for the protection of young people and the realization of their rights as an obligation of the state in this chapter. to create, and as an obligation of parents, it is not only to feed and educate their children until they reach adulthood, rather, it was discussed that they should be cared for in order for them to be educated, healthy and mature in all aspects. This, in turn, creates an opportunity for the younger generation to improve their lives, realize their dreams, and find their place in life.
It was recognized that the right to academic freedom, self-management, research and teaching freedom is presented to higher education organizations, and the inclusion of this norm in our Constitution serves to ensure the independence of professors and students in the educational process.
Jahangir Tursagatov, deputy chairman of the Veterinary and Animal Husbandry Development Committee, took part in the seminar with his speech through the ZOOM program.
Also, the team of the Nukus and Tashkent branches, technical schools and academic lyceum managers of the university participated remotely and shared their opinions.
On April 30 - the day of the National Referendum, the above-mentioned ideas will be proven and our people will show their will.