Xalqimiz tarix zarvaraqlari ayni kunlarda yana bir muhim siyosiy, ijtimoiy voqea - konstitusion islohotlar jarayonini o‘z sahifalariga muhrlaydi. Bu kun shunisi bilan muhimki, yangi tahrirda qabul qilinayotgan Asosiy Qonunimiz - Davlat Konstitusiyasi mamlakatimiz kelajagi - xalqimiz taqdirini belgilaydi. Samarqand davlat veterinariya medisinasi, chorvachilik va biotexnologiyalar universitetida shu munosabat bilan Targ‘ibot Forumi tashkil etildi. Yangi tahrirdagi Konstitusiya O‘zbekiston jamiyatining evolyusion rivojlanishidan kelib chiqayotgan hayotiy zarurat bo‘lib, bu ish mamlakat, millat va xalq sifatida keyingi qadamlarimizni aniqlab olishimiz uchun g‘oyat ahamiyatli masala, adolatli jamiyat qurish yo‘lidagi ulkan qadamdir. Bu haqida universitet rektori, professor Yunusov o‘z ma’ruzasida alohida ta’kidlab o‘tdi. Umumxalq muhokamalarida 220 mingdan ziyod takliflar kelib tushganligi, takliflarning har to‘rttasidan bittasi loyihadan joy olganligi qayd etildi. Shu ma’noda yangilanayotgan Konstitusiya tom ma’noda xalq Konstitusiyasi bo‘layotganligi e’tirof etildi.
" Konstitusiyaviy qonun loyihasi bilan amaldagi Konstitusiyaga 27 ta yangi modda kiritilmoqda, moddalar soni 128 tadan 155 taga oshmoqda, Konstitusiyamizning amaldagi 275 ta normasi 434 taga ko‘paymoqda, ya’ni amaldagi Konstitusiyamiz 65 foizga yangilanmoqda". Yig‘ilishda Konstitusiyaga kiritilayotgan asosiy o‘zgarishlarning har biri bo‘yicha ma’ruzachilar tomonidan to‘xtalib o‘tildi, fikr - mulozimlar almashildi.
Seminarda ta’kidlanganidek, aholidan kelib tushgan takliflarning qariyb 20 foizi, ya’ni 18 mingtasi aynan parlamentni isloh qilish bilan bog‘liqdir. Shundan kelib chiqib, xalq hokimiyatchiligini kuchaytirish, xalq vakillik organi bo‘lmish parlamentning rolini va o‘rnini, mas’uliyatini oshirish, uning vakolatlarini yanada kengaytirish, umuman mamlakatimizda parlamentarizm, xalq hokimiyatchiligini yanada kuchaytirishga qaratilgan bir qator normalar loyihaga kiritilgan.
Yangilanayotgan Konstitusiyamizda xalqimizning 60%dan ortig‘ini tashkil qiluvchi yoshlarga berilayotgan e’tibor professor - o‘qituvchilar, yoshlar tomonidan mamnuniyat bilan qarshi olindi. Yoshlarning ta’lim olishi, uy-joyli bo‘lishi, tibbiy va ijtimoiy himoyasi, bandligi uchun shart-sharoitlar yaratish davlatning konstitusiyaviy majburiyati ekani belgilangani, Bosh qomusimizda yoshlar uchun alohida bob ajratilgani, shuningdek mazkur bobda davlatning majburiyati sifatida yoshlarni himoya qilish, ularning huquqlarini amalga oshirish uchun sharoitlar yaratish bo‘lsa, ota-onalarning majburiyati sifatida esa farzandlari voyaga yetguniga qadar nafaqat boqish va tarbiyalash, balki ularning ta’lim olishi, sog‘lom va har tomonlama kamol topishi uchun g‘amxo‘rlik qilishi belgilangani muhokama qilindi. Bu esa o‘z navbatida yosh avlod hayotini yaxshilash, ularning orzu-istaklarini ro‘yobga chiqarish hamda hayotda o‘z o‘rinlarini topishlari uchun imkoniyat yaratadi.
Oliy ta’lim tashkilotlariga akademik erkinlik, o‘zini o‘zi boshqarish, tadqiqotlar o‘tkazish va o‘qitish erkinligi huquqi taqdim etilishi, umuman Konstitusiyamizga ushbu normaning kiritilishi professor-o‘qituvchilar va talabalarning o‘quv jarayonidagi mustaqilligini ta’minlashga xizmat qilishi e’tirof etildi.
Seminarda Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Jahongir Tursagatov o‘z ma’ruzasi bilan ZOOM dasturi orqali ishtirok etdi. Shuningdek, Nukus va Toshkent filiallari jamoasi, texnikumlar va universitet qoshidagi akademik lisey mas’ullari ham masofaviy tarzda ishtirok etishib, o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashdilar.
30 aprel - Umumxalq Referendumi kuni yuqorida ta’kidlangan fikrlar o‘z isbotini topadi va xalqimiz o‘z hohish - irodasini namoyon etadi.

«Референдум-2023. Состоялся пропагандистский форум Голосуй за свое будущее!»
В истории нашего народа в настоящее время отмечается еще одно важное политическое и общественное событие - процесс конституционных реформ.  Этот день важен тем, что наш Основной закон – Конституция государства, которая принимается в новой редакции, определяет будущее нашей страны – судьбу нашего народа.
По этому поводу в Самаркандском государственном университете ветеринарной медицины, животноводства и биотехнологий был организован пропагандистский форум.
Новая редакция Конституции является жизненной необходимостью, вытекающей из эволюционного развития общества Узбекистана, и эта работа является для нас чрезвычайно важной, определяющей наши дальнейшие шаги, как страны, нации и народа, но и огромного шага к построению справедливого общества.
Об этом подчеркнул в своем выступлении ректор вуза, профессор Юнусов.
Отмечено, что в ходе общественных обсуждений поступило более 220 тысяч предложений, каждое четвертое предложение было включено в проект. В этом смысле было признано, что обновленная Конституция буквально становится Народной Конституцией.
«Проектом конституционного закона в действующую Конституцию вносится 27 новых пунктов, их количество увеличивается со 128 до 155, действующие 275 норм нашей Конституции увеличены до 434, то есть наша действующая Конституция обновлена на 65%. ."
На встрече докладчики обсудили каждое из основных изменений в Конституции, состоялся обмен мнениями.
Как было отмечено на семинаре, около 20 процентов предложений, поступивших от населения, то есть 18 тысяч, связаны с реформой парламента.  Исходя из этого, были включены в проект и  приняты ряд норм, направленных на укрепление народной власти, повышение роли, положения и ответственности парламента, являющегося народным представительным органом, дальнейшее расширение его полномочий, укрепление парламентаризма и народной власти в нашей стране в целом.
Внимание, уделяемое молодежи, которая составляет более 60% нашего народа, в нашей обновленной Конституции приветствовалось профессорами, преподавателями и молодежью университета.  Установлено, что создание условий для обучения, жилья, медицинской и социальной защиты, трудоустройства молодежи является конституционной обязанностью государства, для молодежи выделена отдельная глава в нашей конституции, о том, что условия для защиты молодежи и реализации ее прав, являются обязанностью государства, речь, также, шла о том, что обязанность родителей состоит не только в том, чтобы кормить и воспитывать своих детей до достижения ими совершеннолетия, но и в том, чтобы заботиться о них для их образования, здорового и всестороннего развития.  Это, в свою очередь, улучшит жизнь подрастающего поколения, осуществит его мечты и создаст возможность найти свое место в жизни.
Было признано, что право на академическую свободу, самоуправление, свободу исследований и преподавания предоставлено организациям высшего образования, и включение этой нормы в нашу Конституцию служит обеспечению независимости преподавателей и студентов в образовательном процессе.
Через программу ZOOM принял участие в семинаре со своим выступлением
Джахангир Турсагатов, заместитель председателя Комитета по развитию ветеринарии и животноводства.
Также дистанционно приняли участие и поделились своими мнениями коллективы Нукусского и Ташкентского филиалов, руководители техникумов и академических лицеев университета.
30 апреля - в день Всенародного референдума, вышеизложенные идеи будут подтверждены, и наш народ проявит свою волю.